Jelenia Góra oraz firmy Polski Solar i Maf Energy powołały do życia Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej. Z czasem ma on pozwolić na uzyskanie samowystarczalności energetycznej miasta. Inicjatywa ma również wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej. Działalność klastra skupi się przede wszystkim na fotowoltaice.

Panele słoneczne dostarczą czystą energię, bez żadnych ubocznych skutków dla środowiska. Na początek zostanie więc wybudowana elektrownia, składająca się z prawie 30 tys. paneli, która będzie produkować około 10,8 MWh energii rocznie. Ale nie tylko fotowoltaika wyróżnia to przedsięwzięcie. Będzie to pierwsza designerska elektrownia w Polsce, panele zostaną ułożone w kształt symbolu miasta – jelonka.

Na terenie o powierzchni 22 hektarów rozmieszczonych zostanie 30 tys. paneli słonecznych w dwóch kolorach – czarne, monokrystaliczne oraz niebieskie, polikrystaliczne. Zostaną ułożone w taki sposób, by z lotu ptaka wyglądała jak jelonek – symbol Jeleniej Góry. Energia, która tu zostanie wyprodukowana wystarczy, by pokryć zapotrzebowanie 4,5 tys. gospodarstw domowych. Wartość inwestycji to 37 mln zł netto, a jej rozpoczęcie zaplanowano na początek 2018 roku.

Elektrownie korzystające ze źródeł odnawialnych, których budowa planowana jest na kolejne lata, mają produkować tyle energii ile obecnie jest zużywanej w całym powiecie jeleniogórskim. Jeżeli uda się zrealizować to przedsięwzięcie, całkowicie zmieni się polityka energetyczna regionu. Poprawi się także jakość życia mieszkańców, nie tylko za sprawą czystszego środowiska, ale również dlatego, że energia ma być tańsza,nawet o 20%.

Na terenie Dolnego Śląska działa już sześć klastrów energii odnawialnej. To klastry Wzgórz Strzelińskich, Ziemi Łużyckiej, Wzgórz Trzebnickich, Izerski oraz Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej.