Warszawa odzyska dawny dom towarowy. Czy stanie się on kultowy, podobnie jak jego poprzednik, którego tradycję kontynuuje? Modernizacja, a w zasadzie odbudowa domu towarowego CEDET w Warszawie już się zakończyła. Teraz przechodzi on ostatnie szlify, a wkrótce nastąpi uroczyste otwarcie.

Centralny Dom Towarowy (w skrócie CEDET) wielu zapamiętało jako Dom Towarowy SMYK. Budynek powstał w latach 50-tych XX wieku. 21 września 1975 roku został zniszczony przez pożar. Odbudowano go wprawdzie, jednak niestarannie przez co budynek nigdy nie odzyskał swojego pierwotnego blasku.

W 2011 roku nowym właścicielem budynku został belgijski deweloper Immobel. Postanowił on przebudować obiekt, dostosowując go do współczesnych wymagań, jednak z zachowaniem charakteru budynku z początkowego okresu. Przebudowa przeprowadzona była pod nadzorem konserwatora zabytków i trwała trzy lata. Z dawnego Smyka pozostał jedynie szkielet konstrukcji. Reszta została odtworzona, budynek został również rozbudowany. Starano się odtworzyć (lub ocalić) charakterystyczne szczegóły architektoniczne. Ważne było również jego unowocześnienie. Współczesne wymagania potencjalnych najemców, jak również klientów są zupełnie inne, podobnie jak przepisy, dotyczące chociażby bezpieczeństwa. Niektóre rozwiązania, zastosowane w pierwotnym projekcie musiały więc ulec zmianie. Poprzednie remonty to były raczej prowizorki. Odbudowywano tak, aby dało się budynek użytkować, jednak bez dbałości o funkcjonalność, estetykę i przede wszystkim jakość wykonania. Można więc powiedzieć, że to pierwsza gruntowna przebudowa i modernizacja jednej z ikon warszawskiej architektury.

Historyczny budynek CEDET-u. Fot.: L. Święcki

Nowy CEDET powiększył się o cztery podziemne kondygnacje, całkowita powierzchnia obiektu wynosi teraz 22 000 mkw. Znajdą się w nim powierzchnie handlowe, biura, bank, restauracja, oraz parkingi. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz wyposażony w nowoczesne rozwiązania ekologiczne. CEDET otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, na etapie projektowym.

Dom towarowy powrócił także do historycznej nazwy CEDET. Na budynku zawisł już neon z charakterystyczną strzałką, który jest kopią pierwowzoru z lat 50-tych, z czasów PRL. Pojawi się także napis z literami CeDeT, który będzie nawiązaniem do historycznego neonu CDT oraz obecnej nazwy budynku.