Boom w budowlance w Polsce nie ominął budownictwa biurowego. W roku 2017 r. został pobiły rekord, rynek biurowy urósł o ponad 736 tys. m kw. powierzchni, a 2018 r. ma być jeszcze lepszy. To wnioski z raportu firmy doradczej JLL. Rok 2017 był rekordowy, nie tylko pod względem rosnącej podaży, ale także popytu.

Na koniec 2017 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce wyniosły 9,7 mln m kw., większość w Warszawie, ale i inne miasta rozwijają się pod tym względem. Już prawie 4,4 mln m kw. przypada na rynki poza Warszawą. Obecnie w realizacji jest blisko 2 mln mkw. powierzchni, z czego 1,1 mln m kw. poza stolicą. W kolejnych latach, nadal można spodziewać się dużej aktywności deweloperskiej.

Polski rynek biurowy od kilku lat bardzo dynamicznie się rozwija. W ostatnich dwóch latach podaż powierzchni biurowej wzrosła o ponad 25%, co przełożyło się na spadek pustostanów. Wskaźnik niewynajętych biur wyniósł 10,8%, co jest najlepszym wynikiem od lat. W maju 2017 roku najwyższy poziom pustostanów był w Katowicach – 14,6% i Warszawie – 14 %, a najniższy w Łodzi – 5,8 %, i Krakowie – 6,8 %.

A jak będą wyglądać biurowce? Na razie normalnie, tak ja przyzwyczailiśmy się do tego. Będą jednak coraz bardziej ekologiczne, czyli generujące mniej zanieczyszczeń, zużywające mniej energii, czy nawet samowystarczalne pod tym względem, oraz bardziej przyjazne dla użytkowników. A przyszłość? Tą można zobaczyć w projektach przygotowanych przez studentów polskich uczelni.

Projekt „Biurowce przyszłości” przeprowadzony przez Politechnikę Gdańską wspólnie z Infuture Hatalska Foresight Institute i Skanska pozwolił stworzyć wizję przyszłości, oraz umożliwił szczegółowe analizowanie trendów. Projekty wykonane przez studentów, okazały się świetne i zostały docenione na świecie. Można oglądać je m.in., na nowojorskim portalu BISNOWW. Trafiły także do raportu instytutu Infuture „Living buildings – Przyszłość biurowców 2050”.

Wizjonerskie prace przedstawiają autonomiczne, samowystarczalne budynki, odporne na kataklizmy i ataki terrorystyczne, mogące funkcjonować niezależnie od infrastruktury zewnętrznej. Poniżej przykładowe projekty.

Autor: Katarzyna Brejna, Politechnika Warszawska – projekt inspirowany kształtem drzewa. To samowystarczalny, ekologiczny i zeroenergetyczny budynek-miasto na morzu.

Autorzy: Iga Jagodzińska, Adam Grudzień, Politechnika Gdańska – projekt autonomicznego, samowystarczalnego budynku, który ma przetrwać wszelkie kataklizmy i ataki terrorystyczne.

Autorzy: Katarzyna Górska, Mayia Tokar, Milena Lemańska, Politechnika Gdańska