W Warszawie buduje się coraz więcej wieżowców. Są one wysokie, ale wrażenie mogą robić co najwyżej w Europie. Najwyższe budynki świata powstają w Azji, ewentualnie w Ameryce, a naszym, warszawskim daleko do nich. Świat obecnie pasjonuje się wyścigiem, kto pierwszy wybuduje wieżowiec ponad 1000-metrowy. W Europie nikt nie zbliża się do tej granicy, ani nawet nie ma takich planów.

Najwyższym budynkiem Europy jest Basznia Fiedieracyja Basznia Wostok w Moskwie o wysokości 375 m. W Polsce nadal najwyższy jest Pałac Kultury i Nauki który mierzy 237 m. Tymczasem na półwyspie arabskim trwa wyścig o najwyższy budynek świata. Powstać ma jakoby w Dubaju, gdzie rozpoczęła się budowa The Tower at Dubai Creek Harbour, jego wysokość jednak wciąż jest tajemnicą, a to za sprawą budowanego także, Jeddah Tower w Arabii Saudyjskiej.

Budowniczy obu wieżowców trzymają w tajemnicy informację o dokładnej wysokości i twierdzą, że to właśnie ich konstrukcja będzie najwyższa. Wydaje się, że obserwują co się dzieje u konkurencji, i w razie czego są gotowi na ewentualną zmianę projektu.

Początkowo pojawiły się informacje, że budynek The Tower at Dubai Creek Harbour wzniesie się na około 930 metrów, jednak najnowsze doniesienia mówią, że nowy wieżowiec będzie miał aż 1345 metrów wysokości. Zmiana projektu wynika prawdopodobnie z faktu, że wysokość Jeddah Tower ma przekroczyć 1 km, a Zjednoczonym Emiratom Arabskim zależy, aby najwyższy budynek świata nadal był w tym kraju. Obecnie najwyższym budynkiem świata jest 828-metrowy Burdż Chalifa w Dubaju, który znajduje się tylko kilka kilometrów od nowopowstającego, rekordowego wieżowca.

Konstrukcja The Tower at Dubai Creek Harbour z wyglądu ma kojarzyć się z kwiatem lilli oraz minaretem, czyli wieżą stawianą obok meczetu. Wewnątrz znajdzie się luksusowy hotel, kilka restauracji oraz sale konferencyjne. Jego budowa ma pochłonąć miliard dolarów i zakończyć się w 2020 roku.