Analitycy firmy Atradius Credito y Caucion opracowali raport Market Monitor na temat sytuacji w branży budowlanej i perspektyw na bieżący i najbliższe lata. Ogólne wnioski, wynikające z raportu są pozytywne. Na całym świecie branża ma przed sobą dobry czas. Powiększająca się liczba ludności w obszarach miejskich na świecie, będzie napędzać popyt na mieszkania, na transport i rozwój infrastruktury użyteczności publicznej.

W Polsce bardzo dobrze ma się budownictwo mieszkaniowe i biurowe, i ta sytuacja utrzyma się także w 2017 r. Po spadku inwestycji w infrastrukturę kolejową i drogową, oraz w energetykę, zarówno tradycyjną jak i odnawialną, w tym roku sytuacja ma ulec zmianie. To oczywiście prognozy i wiele zależy od tego ile przetargów ostatecznie zostanie ogłoszonych i rozstrzygniętych, ale firmy z tego sektora dobrze sobie radzą. Zagrożeniem mogą być nowe regulacje prawne, dotyczące odwróconego obciążenia VAT dla podwykonawców. Mogą one negatywnie wpłynąć na płynność firm budowlanych.

A jak sytuacja ma się w innych krajach? W przypadku Wielkiej Brytanii panuje niepewność po Brexicie. We Francji w 2016 r. aktywność w budownictwie wzrosła o 1,9%, pierwszy raz po ośmiu latach spadków. W Niemczech przewidywany jest gwałtowny wzrost w budownictwie mieszkaniowym, prognozowane obroty na ten rok, to wzrost o 5%.

Za oceanem, w Stanach Zjednoczonych, rynek nadal rośnie, nieprzerwanie od 2012 roku. W tym roku prognozy mówią o wzroscie o ok. 2%, a trend powinien utrzymać się co najmniej do 2019 r. A jeżeli zostaną zrealizowane inwestycje w infrastrukturę, zapowiadane przez nową administrację, będzie to nowy impuls dla rozwoju branży. Także podwyżka stóp procentowych, planowanych przez bank centralny, może wpłynąć na większe zainteresowanie inwestycjami w budownictwo mieszkaniowe.

Branża budowlana, nie jest niezależna, jest silnie uzależniona od kondycji gospodarki danego kraju i panujących nastrojów. Sytuacje jej więc, może być różna w różnych krajach. I nawet tam, gdzie wzrost w budownictwie był bardzo dynamiczny w ostatnich latach, jest narażona na sporo czynników ryzyka, a odsetek niepowodzeń biznesowych pozostaje wyższy niż w większości innych branż.