Polska bogaci się, większość z nas to odczuwa. Potwierdza to także sytuacja na rynku mieszkaniowym. Polacy nie tylko kupują coraz więcej mieszkań, są one również coraz większe. Najlepiej sprzedają się obecnie mieszkania o powierzchni 55-65 m2, przewiduję się, że za 10-15 lat najbardziej poszukiwane będą mieszkania o powierzchni 65-75 m2.
Mimo że w Polsce przybywa nowych mieszkań, zapotrzebowanie nie jest zaspokajane i jeszcze długo nie będzie. Do nasycenia rynku droga jeszcze daleka. Obecnie w naszym kraju przypada 363 mieszkań na 1000 mieszkańców, średnia europejska to 435 mieszkań na 1000 mieszkańców. Aby ją osiągnąć, koniunktura taka jak obecnie, musiałaby trwać ok. 10 lat i to pod warunkiem, że reszta Europy przestanie budować. Uwzględniając, że nikt nie wstrzyma budowy mieszkań, średnią europejską mamy szansę osiągnąć za ok. 15 lat, pod warunkiem, że nasz rynek uniknie dużych zawirowań.
Według danych GUS w Polsce, na koniec 2017 r. było 14,4 mln mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 1068,5 mln m2. W samym 2017 r. w miastach przybyło ich 113,4 tys., czyli 1,2%, na wsiach 54,4 tys. czyli również 1,2%. Mieszkania powstające na terenach wiejskich są większe.
W ciągu roku powierzchnia użytkowa mieszkania w Polsce zwiększyła się o 0,2 m2 i na koniec 2017 r. wynosiła 74 m2, przy czym w miastach było to 64,6 m2, wzrost o 0,1 m2, na wsiach 93,5 m2, wzrost o 0,4 m2. Średnia powierzchnia użytkowa mieszkania w Polsce na jedną osobą, na koniec 2017 r. wynosiła 27,8 m2 i była o 0,4 m2 większa niż w 2016 r.
Mrzeniem wielu Polaków jest posiadanie własnego domu, jednak z przyczyn praktycznych częściej decydują się za zakup mieszkania. Dom to nie tylko własne podwórko i brak sąsiadów, to także więcej pracy związanych z utrzymaniem właściwego stanu technicznego, odśnieżaniem, dbaniem o ogród…, na co nie każdy ma czas. A ponieważ największe korzyści z posiadania własnego domu odczuwa się na wsi, to także konieczność długich dojazdów do pracy, czy dowozu dzieci do szkół. To także trudniejszy dostęp do różnego typu aktywności czy rozrywek, które w mieście są na wyciągnięcie ręki.
Oczywiście własny dom to także korzyści, jednak rozważając wszystkie za i przeciw przeważnie decydujemy się na mieszkanie, nawet jeśli zakup domu jest w zasięgu finansowym. Z tego względu dużym zainteresowaniem cieszą się apartamenty czy nowoczesne lofty w rewitalizowanych przestrzeniach. Zapewniają one wysoki komfort i prestiż porównywalny z posiadaniem własnego domu, a jednocześnie pozwalają na mieszkanie „w centrum wydarzeń”.