W walce o czyste powietrze liczne gminy w Polsce dotuje wymianę pieców w domach jednorodzinnych. Dopłaty te cieszą się dużą popularnością, wielu właścicieli decyduję się na zakup i montaż nowoczesnego źródła ciepła. Należy jednak pamiętać, że instalacja nowego pieca na ekologiczne paliwo może doprowadzić do znacznego wzrostu kosztów ogrzewania.
Aby uniknąć tego typu sytuacji, w pierwszej kolejności należy wykonać termomodernizację budynku. To bardzo ważne, aby działania modernizacyjne wykonywać we właściwej kolejności – najpierw ocieplamy budynek, a potem dopasowujemy nowe źródło ciepła.
Sama wymiana kotła, spowoduje zmniejszenie emisji szkodliwych substancji nawet o 88%, jednak jeżeli nasze działania termomodernizacyjne ograniczą się tylko do tego, rezultatem będzie bardzo duży wzrost kosztów ogrzewania. Wymiana starego kotła na nowoczesny to konieczność stosowania wysokiej jakości paliw np. gazu czy ekogroszku, a one są znacznie droższe niż np. węgiel.
Jeżeli nie zabezpieczymy domu przed utratą ciepła, to niezależnie czy dostarczamy energię uzyskaną w sposób ekologiczny, czy zanieczyszczając powietrze, będzie ona tak samo tracona. A energia ekologiczna jest znacznie droższa, więc właściciele domów poczują się oszukani, że podejmując działania antysmogowe i poprawiające stan powietrza dla wszystkich, jednocześnie szkodząc sobie, zwiększając rachunki za ogrzewanie. Wymiana starych kotłów na nowe zawsze musi więc być poprzedzona wykonaniem elewacji ociepleniowej.
W pierwszym etapie wykonujemy ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu, a dopiero w drugim wymieniamy kocioł. Taka kolejność działań od początku jest korzystna dla wszystkich. Nawet jeśli wykonanie elewacji pochłonie nasz budżet na tyle, że wymianę pieca będziemy musieli odsunąć trochę w czasie, to zarówno ilość emitowanych szkodliwych substancji jak i rachunki zmniejszą się. Ocieplony dom będzie potrzebował mniej energii, spalimy więc mniejszą ilość węgla, a to oznacza mniejszy smog i niższy koszt. A jak pokazują badania, dobrej jakości i prawidłowo wykonana elewacja ociepleniowa pozwala obniżyć zapotrzebowanie na energię w budynku nawet trzykrotnie.
Według raportu „Szóste Paliwo”, jeżeli przeprowadzimy dwuetapową termomodernizację właśnie w takiej kolejności, koszty ogrzewania spadną nawet o 60%, a emisja smogu nawet o 96%. Zachowanie odpowiedniej kolejności przeprowadzania termomodernizacji, wysoka jakość wykorzystanych materiałów oraz zadbanie o prawidłowe wykonanie prac elewacyjnych na każdym etapie, gwarantuje nie tylko mniejsze koszty eksploatacyjne, ale również stworzenie w domu odpowiedniego, zdrowego mikroklimatu dla mieszkańców.