W tym roku, najprawdopodobniej, zostanie oddany do użytku najbardziej ekologiczny obiekt na świecie, czyli nowa siedziba firmy Apple – kompleks Apple Campus 2. Budowę nowej siedziby firma planowało od dawna, zapowiedział ją już w 2006 roku sam Steve Jobs. Ruszyła jednak dopiero pod koniec 2013 roku. Oddanie do użytku zaplanowano na 2016 r., co jednak nie udało się.

Inwestycja realizowana jest w Kalifornii, w miejscowości Cupertino, jej koszt to 5 mld USD. Architektem obiektu jest sir Norman Foster, znany również w Polsce, z takich realizacji jak biurowiec Metropolitan, czy będący w trakcie realizacji Varso Tower w Warszawie.

Apple Campus 2 to kompleks zajmujący ponad 40 ha, zbudowany na planie okręgu, w całości zasilany energią odnawialną – słoneczną i z biopaliw. Czterokondygnacyjny budynek główny kompleksu, przypomina ogromny statek kosmiczny. Jego średnica, ok. 400 m, jest większa od wysokości nowojorskiego Empire State Building. Do wykończenia elewacji wykorzystano ponad 3000 wyprofilowanych tafli szkła. Na dziedzińcu budynku-okręgu zasadzono 7 tys. drzew, wśród których powstało audytorium. Dodatkowo w kompleksie przygotowano kilka kawiarni oraz centrum treningowe dla pracowników. 80% całego kompleksu to tereny zielone z trasami do biegania i rekreacji oraz szlakami rowerowymi. Do dyspozycji pracowników będzie 1000 rowerów, do poruszania się po kompleksie. Powstało także centrum dla zwiedzających, z którego będzie można obserwować cały kampus.

Nowy obiekt już wkrótce stanie się miejscem pracy 13 000 osób.