Każdy chce, aby jego dom był ciepły i tani w użytkowaniu. To czy taki będzie zależy nie tylko od jakości użytych materiałów, ale również od jakości wykonania. Badanie termowizyjne pozwoli nam sprawdzić, czy w budynku nie ma miejsc niekontrolowanej ucieczki ciepła czyli tzw. mostków termicznych. Mają one decydujące znaczenie dla warunków temperaturowych panujących wewnątrz budynku oraz wysokości rachunków za ogrzewanie.
Jeżeli wykonawstwo nie było do końca profesjonalne, to powstały mostki termiczne, czyli miejsca, gdzie ciepło ucieka na zewnątrz. Powodem może być brak szczelności termoizolacji i ciągłości przegród zewnętrznych, nieprawidłowe osadzenia stolarki okiennej lub drzwiowej czy brak stosowania listew elewacyjnych podczas realizacji ocieplenia. Bardzo istotna jest diagnoza, czy taka sytuacja ma miejsce, ponieważ jest to podstawa do reklamacji wykonanych prac. Badanie termowizyjne warto także wykonać, jeśli dopiero przygotowujemy inwestycję termomodernizacyjną, ponieważ pozwoli wykryć problemy na które musimy zwrócić szczególną uwagę podczas prac ociepleniowych.
Listwy elewacyjne do systemów dociepleń gwarantują z jednej strony zachowanie wymaganych wymiarów elewacji czyli zapewnienie odpowiedniej równości powierzchni i prostoliniowości krawędzi (co jest przedmiotem odbioru technicznego), z drugiej zaś strony – powodują, że elewacja uzyskuje trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, zwłaszcza na działanie wody opadowej. Listwy elewacyjne spajają wszystkie warstwy elewacji: okładzina termiczna, klej, siatka, tynk – w jeden trwały zamknięty w tworzywie PVC obszar bez możliwości wnikania wody pomiędzy poszczególne warstwy elewacji i zainicjowania procesu destrukcji.
Badania termowizyjne przeprowadza się kamerą termowizyjną, a efektem jej badań jest termogram który pokazuje plamy, informujące o mostkach ciepła. Badania termowizyjne muszą być realizowane w okresie grzewczym, a różnica temperatur pomiędzy tą na zewnątrz, a wewnątrz budynku powinna wynosić co najmniej 15 stopni Celsjusza. Badania termowizyjnego nie powinno przeprowadzać się w dni słoneczne, najlepiej zrobić to po zachodzie słońca. Badanie może być przeprowadzane na zewnątrz lub wewnątrz budynku. W przypadku badań na zewnątrz, jasne plamy na termogramie oznaczają mostki ciepła, w przypadku badań wewnątrz, miejsca ucieczki ciepła pokazują się jako ciemne plamy.
Kiedy warto przeprowadzić takie badania?
Powinny na nie zdecydować się osoby które kupują dom, nieważne czy na rynku pierwotnym czy wtórnym. Dzięki badaniu mogą sprawdzić, czy dom spełnia odpowiednie wymogi termoizolacji i energooszczędności. Jeżeli tak nie jest, a wykryją to odpowiednio wcześnie, unikną kłopotów. Na badanie powinni także zdecydować się właściciele domów, w których albo odczuwają zbyt niskie temperatury albo mają bardzo wysokie koszty ogrzewania. Badanie termowizyjne pozwoli ustalić, czy mostki ciepła występują, jeśli tak, to w których miejscach, co pozwoli opracować optymalny plan prac termoizolacyjnych oraz oszacować koszty takiej inwestycji.
Badania termowizyjne oszczędzą nam więc kłopotów i kosztów. Jeżeli kupujemy dom, w którym podczas realizacji elewacji ociepleniowej popełniono błędy, to będziemy o tym wiedzieli na tyle wcześnie, że możemy albo zrezygnować z zakupu, albo w cenie domu uwzględnić koszt koniecznych do wykonania prac termomodernizacyjnych. Jeżeli już posiadamy dom, to badanie pozwoli nam stwierdzić czy nasza elewacja ociepleniowa wymaga modernizacji czy tylko wykonania drobnych napraw lub okaże się, że mamy przestarzałą i niewydolną instalację grzewczą. Wynik pozwoli na właściwe zaplanowanie działań, które rozwiążą nasz problem.