W Polsce w bardzo szybkim tempie rosną zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej. A że chętnych na wynajem przybywa jeszcze szybciej, cały czas ubywa pustostanów. Największym zasobami biurowymi dysponuje oczywiście Warszawa, która stanowi ponad połowę zasobów Polski. Ale regiony mocno nadrabiają zaległości, jeszcze 10 lat temu Warszawa dysponowała dwukrotnie większą powierzchnią, niż reszta kraju.


W tym roku w Polsce zostanie oddanych do użytku ok. 800 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego ponad 500 tys. mkw. poza stolicą. Obecnie Warszawa oferuje ponad 5,16 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W tym roku urosła ona już o 130 tys. mkw., wynajęte natomiast zostało trzy razy tyle. Inwestycje w są więc nadal prowadzone z rozmachem, w aglomeracji warszawskiej w budowie jest ponad 800 tys. mkw. biur.

A ze popyt na nowe biura utrzymuje się w całym kraju, w innych miastach sytuacja jest podobna do stolicy, w budowie jest kolejne 900 tys. mkw. powierzchni. Od kilku lat Polski rynek biurowy zwiększa swój potencjał o około 10% rok do roku, a to rekordy na skalę europejską. Osiem największych miast Polski, poza Warszawą – Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin – dysponuje łączną powierzchnią 4 mln mkw. biur. Jednak cechuje je znacznie wyższy odsetek powierzchni wynajętej. O ile w stolicy poziom pustostanów to ok. 14%, to np. w Łodzi, tylko 6%, a w Krakowie i Trójmieście niewiele więcej.

Boom, jaki przeżywa polski rynek biurowy sprawia, że Polska jest liderem w Europie. Dynamika rozwoju nowych inwestycji, jest znacznie większa niż w innych krajach. Pomimo, że liczba atrakcyjnych terenów inwestycyjnych spada, to i tak możliwości w Polsce pod tym względem są znacznie lepsze niż w innych krajach europejskich. Nowe inwestycje rosną więc.