Pisaliśmy już o najbardziej przyjaznych, zarówno środowisku jak i użytkownikom, biurowcach na świecie. Czas spojrzeć na nasze podwórko. W Polsce także powstają takie budynki. Jednym z nich jest budowany w Krakowie Podium Park, kompleks trzech połączonych ze sobą 11-kondygnacyjnych budynków biurowych. Inwestycja uzyskała jedną z najwyższych ocen w Europie w kategorii budynków biurowych, prestiżowy certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding.

W biurowcu zastosowano ponadstandardowe rozwiązania z zakresu ekologii i infrastruktury. Wokół zaprojektowano tereny zielone o łącznej powierzchni 5 tys. mkw., w tym miejsca do aktywnego wypoczynku i relaksu. Charakteryzują się one bioróżnorodnością gatunkową, będą tu także usytuowane karmniki, poidełka i hotele dla owadów.

Biurowiec będzie wyróżniał się obniżonym poziomem hałasu, znacznie ograniczonym poziomem zużycia wody oraz nowoczesnym systemem klimatyzacji. Szczególnym elementem Podium Park będzie elewacja, wykonana zgonie z wymaganiami izolacyjności cieplnej, które zaczną obowiązywać dopiero od 2021 roku. W kompleksie zaplanowano m.in. wypożyczalnię samochodów elektrycznych, rowerów i skuterów, 36 stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych, stojaki rowerowe, natryski oraz szafki dla rowerzystów, a także mobilną stację naprawy rowerów.

Certyfikat BREEAM, przyznawany przez BRE (Building Research Establishment) Global, to wielokryteryjny system oceny jakości oraz wpływu budynków na środowisko, będący obecnie jednym ze standardów w branży nieruchomości w Europie i na świecie. System definiuje standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków. System akredytacji BREEAM wykorzystuje miary właściwości, które przy ocenie są porównywane do wartości wzorcowych. Wykorzystane miary obejmują szeroką liczbę kategorii i kryteriów, od energii, po ekologię, m.in.: jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną, dostępność transportową, materiały i konstrukcję, zarządzanie eksploatacją i realizacją, gospodarkę wodą i odpadami, a także komfort użytkownika.

Podium Park uzyskał certyfikat INTERIM wg BREEAM 2013 New Construction na poziomie Outstanding z wynikiem 88,9 proc. punktów, to jedna z najwyższych ocen w Europie w kategorii budynków biurowych . W Polsce certyfikatem BREEAM mogą się pochwalić tylko trzy inwestycje biurowe.