Elewacja domu to nasza wizytówka. Elegancko i estetycznie wykonana sprawia, że dom postrzegany jest jako zadbany, a jego gospodarz jako osoba z dobrym gustem. Jednym z elementów zdobienia elewacji są bonie – które, choć mogą pochwalić się długą tradycją wciąż budzą zachwyt. Boniowanie poprawia efekt wizualny elewacji, dom nabiera charakteru – bonie wprowadzają podziały, które uszlachetniają i czynią ciekawą nawet wyjątkowo monotonną elewację.

Boniowanie w swojej historii sięga czasów antycznych, co pokazuje uniwersalność oraz ponadczasowość tej metody zdobienia. Wykonywanie bonii, czyli spoin, miało na celu podkreślenie układu kamieni, a obecnie, w przypadku tynku, naśladowanie go. W zależności od projektu elewacji, boniowanie może być wykonane na całej powierzchnia elewacji, lub tylko na wybranych elementach, np. na cokołach, narożach, czy obramowaniach okien i drzwi. Mimo, że jest to jedna z najstarszych technik zdobienia ścian zewnętrznych, to nadal należy do najpopularniejszych sposobów wykańczania elewacji we wszelkiego rodzaju budynkach.

Obecnie boniowanie wykonuje się jednak w zupełnie inny sposób, na szczęście czasy żmudnego obrabiania kamiennych bloków odeszły w niepamięć. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy wykonać bonie praktycznie na każdej elewacji, w miarę w prosty i atrakcyjny cenowo sposób, a efekty nie są gorsze od zdecydowanie droższych technik, wzorowanych na antycznych rozwiązaniach.

W przypadku elewacji ociepleniowej, boniowanie wykonuje się w warstwie termoizolacji. W materiale termoizolacyjnym wycinana się bruzdy, w których umieszcza się profile z tworzywa sztucznego o określonych kształtach –  listwy do boniowania. Dobierając odpowiednią szerokość i głębokość rowków, sposób wyprofilowania krawędzi oraz wykończenia powierzchni można osiągnąć ciekawe efekty, wykorzystujące grę światła i cienia.

Obecne na rynku systemy do boniowania np. oferowany przez Bella Plast, pozwalają w szybki i tani sposób uzyskać efekty, które obowiązywały w starożytnym Rzymie. To idealne rozwiązanie dla miłośników klasycznych rozwiązań. Profile PVC do boniowania oraz łączniki w kształcie litery „T” lub łączniki krzyżowe Bella Plast pozwalają na wykonanie na powierzchni elewacji podziałów imitujących płyty z kamienia naturalnego. Rozwiązanie jest tym łatwiejsze w realizacji, że współczesne tynki ozdobne na tyle przypominają naturalny kamień, że nie każdy jest w stanie odróżnić tynk od kamienia. (więcej na temat wykonywania imitacji elewacji z płyt kamiennych)

Bella Plast odpowiadając na potrzeby rynku w zakresie poszerzenia możliwości zdobienia elewacji wprowadził na rynek bonię trójkątną BP11 HTS oraz listwę PVC BP19 z siatką ozdobną „na rąbek”. Listwa BP19 ma kształt stojącego zewnętrznego rąbka o przekroju trójkąta, natomiast listwa BP11 HTS jest negatywem listwy BP19 czyli odwróconym rąbkiem także o przekroju trójkąta. Obydwie listwy można stosować razem lub oddzielnie. Rozmieszczenie listew na powierzchni elewacji jest zupełnie dowolne – w zależności od przyjętego projektu elewacji. (więcej o wykorzystaniu nowych rozwiązań w zdobieniu elewacji).

Kiedyś boniowanie, głównie ze względu na koszt wykonania, było postrzegane jako metoda zdobienia budynków reprezentacyjnych, użyteczności publicznej i rezydencji arystokratów. Obecnie ta technika, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom takim jak systemy do boniowania Bella Plast, może być stosowana na każdym budynku. Jej cechy zaś przyczyniają się do poprawy wyglądu architektonicznego naszego kraju.