Ocieplając dom warto zastanowić się, czy oszczędności poczynione na tym etapie nie odbiją się na wydatkach w późniejszym terminie. Kupując poszczególne elementy systemu, sprawdźmy, czy posiadają Aprobatę ITB i są zgodne z normami budowlanymi. Nie kierujmy się tylko ceną, ale również jakością poszczególnych elementów systemu. Błędy popełnione na tym etapie, mogą sprawić, że naprawa elewacji będzie bardzo trudna i kosztowna.
Odpowiednio dobrana i właściwie wykonana elewacja ociepleniowa znacznie obniża koszty ogrzewania domu. Jedną z najczęściej stosowanych metod jej wykonania jest technologia zwana powszechnie „lekką-mokrą”. W nomenklaturze UE stosuje się nazwę BSO (bezspoinowe systemy ociepleń) lub ETICS ( z języka angielskiego – a heat-insulating composite heat cladding system). Metoda ta umożliwiająca niemal nieograniczone zmniejszenie przenikalności cieplnej murów, a jednocześnie pozwalająca na estetyczne, trwałe i stosunkowo tanie wykończenie elewacji budynku.
W system ocieplania ścian zewnętrznych metodą BSO najpierw mocujemy do podłoża materiał izolacyjny – najczęściej styropian lub wełnę mineralną, następnie pokrywamy je warstwą zbrojącą z siatki wtopionej w zaprawę klejową, a w kolejnym kroku nakładamy cienkowarstwowy tynk ozdobny. Oczywiście elewację można wykończyć w inny sposób, np. stosując okładziny ceramiczne lub kamienne, zamocowane na płyty termoizolacyjne. Jest to jednak rozwiązanie drogie i nie zawsze da się je zastosować, a podobny efekt (nie do odróżnienia „na oko”) można uzyskać korzystając z tynku cienkowarstwowego i systemu do boniowania Bella Plast.
Wykonywania imitacji elewacji z płyt kamiennych to przede wszystkim radykalne obniżenie kosztów, przyspieszenie prac montażowych, szeroki wybór struktury wielu różnych kamieni, kolorystyki, którą bez żadnego kompromisu – jak w przypadku naturalnych płyt kamiennych – można dostosować do wyglądu całego budynku. Ponadto stosowanie tynków ozdobnych eliminuje zupełnie straty związane z pękaniem, utrąceniami, rysami w płytach kamiennych powstającymi w transporcie, na plac budowy, podczas magazynowania na budowie oraz przy montażu (więcej informacji na temat wykonywania imitacji elewacji z płyt kamiennych).
Ocieplenie elewacji w technologii BSO może być wykonane zarówno na nowych budynkach – na surowym podłożu, jak i na tych pokrytych już tradycyjnym tynkiem – docieplenie. O jej skuteczności decyduje przede wszystkim grubość izolacji termicznej oraz współczynnik przenikalności zastosowanych materiałów, ale nie tylko. Ważna jest też jakość wykonania oraz zastosowanie elementów, które wzmocnią elewację, zabezpieczą przed wpływem czynników pogodowych oraz wyeliminują powstawania tzw. „mostków cieplnych” czyli miejsc, przez które ciepło ucieka – listew elewacyjnych. Szczególnie dotyczy to naroży domu, miejsc wokół okien i drzwi, cokołów i balkonów/tarasów.
Całkowity koszt listew elewacyjnych to ułamek kosztów całej elewacji ociepleniowej, które szybko zwrócą, dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie, a zapewnią trwałość, skuteczność i estetykę elewacji na długie lata. Gdy ocieplamy dom, zróbmy to raz, a dobrze.