Cegła klinkierowa to naturalny produkt powstający z mieszaniny gliny i piasku. Może posiadać różne kolory, wymiary i kształty. Na rynku dostępne są cegły pełne i z otworami, formowane ręcznie lub maszynowo. Cegły klinkierowe najczęściej wykorzystywane są do wykończenia elewacji zewnętrznych, ale powstają z nich również cokoły domów, ogrodzenia, kominy i kominki, schody i parapety okienne, a także podłogi na tarasach i balkonach. Wykłada się nim również podjazdy i chodniki ogrodowe.
Materiał, z którego powstają cegły, po wyrobieniu i uformowaniu wypala się w temperaturze około 1000-1300°C ale bez zeszkliwienia powierzchni. Dzięki składnikom, z jakich są wytwarzane oraz procesowi obróbki, cegły zyskują liczne walory, dzięki którym stają się popularnym materiałem budowlanym.
Cegła klinkierowa odznacza się przede wszystkim wyjątkową twardością i trwałością. Jest bardzo odporna na uderzenia i ściskanie, a więc na uszkodzenia mechaniczne. Nie ulega odbarwieniom i dobrze radzi sobie ze zmiennymi temperaturami oraz działaniem promieni słonecznych, charakteryzuje się także odpornością na działanie kwasów i różnego typu środków chemicznych. Wszystkie wyroby klinkierowe są mrozoodporne i mają niską nasiąkliwość, są także łatwe w utrzymaniu w czystości i przez wiele lat nie potrzebują żadnej konserwacji.
Najważniejszym kryterium rozróżnienia cegieł klinkierowych jest specyfika produkcji. Cegły maszynowe charakteryzują się gładką powierzchnią i rustykalnym stylem, cegły formowane ręcznie mają bardzo różną strukturę, gładkość powierzchni i kształt. Wszystkie, podobnie jak płytki klinkierowe – cieńsze i lżejsze od cegieł, nadają się do stosowania jako materiał elewacyjny, nadający niebanalny efekt dekoracyjny.
Wysokie walory estetyczne, które sprawiły, że cegły klinkierowe są popularne na elewacjach, to nie tylko bogactwo kolorów, wielkości i kształtów, ale także to, że świetnie łączą się z innymi materiałami budowlanymi (drewnem, kamieniem, metalem, szkłem…). Tak wykonana elewacja nadaje budynkom luksusowy design i jest trwała, co często wykorzystują firmy na budynkach w których maja siedziby, choć klinkier jest także coraz chętniej wybierany do wykończenia elewacji domów jednorodzinnych.
Konieczne do uzyskania wysokiej estetyki elewacji z klinkieru jest właściwe wykonanie murowania, w czym pomagają produkty Bella Plast. Profile dystansowe do klinkieru BP21 pozwalają na utrzymanie równej szerokości fugi podczas murowania z cegły klinkierowej, a to nie tylko gwarancją odpowiedniego wyglądu, ale także podstawowy parametr odbioru technicznego ścian, słupów i murów z cegły klinkierowej. Tracone dystansowe listwy PCV Bella Plast dostępne są w wymiarach najczęściej zalecanych i stosowanych – 8 mm x 12 mm i BP21 6 mm x 10 mm.