Źle zamontowane okna mogą przysporzyć nam sporo kłopotów. To nie tylko straty ciepła, czy niska estetyka z powodu pęknięć tynku, to przede wszystkim krótsza eksploatacja stolarki okiennej. A jej wymiana i poprawa elewacji to nie tylko wysoki koszt, ale również zamieszanie związane pracami remontowymi, które skutecznie zakłóca nasze codzienne życie. Tylko prawidłowo wykonany montaż okien zapewni ich długotrwałą i bezproblemową eksploatację.
Najczęstsze błędy popełniane przy montażu stolarki otworowej to zły dobór materiałów lub ich niska jakość, stosowanie np. tylko pianki poliuretanowej, czy brak zapewnienia odpowiedniego połączenia okna ze ścianą. Nawet jeśli kupiliśmy materiały odpowiedniej jakości, wszystko może popsuć nieprawidłowe wykonanie montażu. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zatrudnienie ekipy, która wykona prace montażowe, upewnijmy się że posiada ona odpowiednie kwalifikacji i doświadczenie. Często zdarza się, że monterzy pracują według jednego schematu, a stosowanie listew przyokiennych uważają za fanaberię. Oczywiście ich montaż to żadna filozofia, ale zepsucie ich to także nie problem. Wystarczy, że zostaną zamontowane nierówno, czy pobrudzone masą tynkarską i już pojawiają się problemy.
A stosowanie listew przyokiennych to same zalety, jedyną wadę jaką można znaleźć to ich koszt. Jednak jest on tak niski, że uwzględniając koszt całej inwestycji, to zwiększa się on o ułamki procenta. Jeżeli ma to być wydatek kilkuset złotych zł, nawet policzony dwa razy, gdyż jak już je stosować to należy to robić dobrze, czyli stosować listwy dylatacyjne przyokienne i wewnątrz i na zewnątrz, to nie warto nad tym zastanawiać się. Chyba że ktoś uważa, że późniejsze kłopoty z popękanym tynkiem, to mniejszy problem. Bo niestety, fakt jest taki, że bez listew przyokiennych, pęknięcia pojawią się na pewno w ciągu pierwszych kilku lat od oddania budynku do użytku.
Listwy stosujemy więc dla estetyki. Tylko i aż. Jednak popękany tynk, to nie tylko gorszy wygląd, to także problemy z podciekającą pod elewację wodą, stratami ciepła i krótszą żywotnością stolarki okiennej. Listwy pozwalają na uzyskanie równomiernych odległości wokół okna, co daje ciekawy efekt wizualny oraz tworzą dylatacje umożliwiającą swobodny ruch okna w tynku, co właśnie zapobiegania pojawianiu się pęknięć tynku w tym miejscu. Listwa przyokienna przyspiesza także prace tynkarskie, co w ostatecznym rozrachunku sprawia, że jej koszt jest tak naprawdę jeszcze niższy niż wynika z samej ceny zakupu.
Jak wcześniej wspomnieliśmy, niezwykle ważny jest prawidłowy montaż listwy – zaczynając od właściwego przygotowania podłoża i ościeżnicy, po usunięcie elementu traconego, po zakończeniu wszystkich prac. Instrukcja montażu krok po kroku jest dostępna na stronie Montaż listew przyokiennych BP13 „step by step”. Przygotowaliśmy także film instruktażowy dostępny na stronie Film instruktażowy: montaż listew serii BP13. Polecamy zapoznanie się z tymi materiałami, nawet jeśli tylko sprawdzamy pracę wynajętych „fachowców”.