Centrum Badań i Analiz Rynku na zlecenie firmy Rockwool Polska przeprowadziło badanie, na temat powodów wpływających na decyzję o wykonaniu termomodernizacji domów jednorodzinnych. Głównym powodem okazały się wysokie koszty ogrzewania, to najważniejsze dla ponad 65% Polaków. Na drugim miejscu znalazło się utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach, tak odpowiedziało 11% respondentów, a na trzecim bezpieczeństwo pożarowe. Ciekawe jest, że tylko 6% badanych, jako powód podało poprawę wyglądu elewacji.
Wyniki badania nie są zaskakujące. Klimat mamy taki, że przez przynajmniej pół roku ogrzewamy lub dogrzewamy dom. Koszty ogrzewania, to nawet 80% kosztów eksploatacyjnych w przypadku domów jednorodzinnych. Aby je obniżyć konieczne jest wykonanie efektywnej elewacji ociepleniowej. To pierwszy krok, kolejne to energooszczędne okna i wydajniejszy system ogrzewania.
A dlaczego ogrzewanie w Polsce jest tak drogie? Wynika to w głównej mierze z wieku budynków. Większość domów została wzniesiona w latach 1945-1970, kiedy materiały oraz technologie wtedy dostępne w naszym kraju, pozostawiały wiele do życzenia, a temat termoizolacji praktycznie nie istniał. Domy z tego okresu, a przynajmniej znacząca ich część, nigdy nie była także modernizowana, są więc nawet kilka razy bardziej energochłonne niż te stawiane obecnie, a ich zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo duże. Obecnie stawiamy coraz bardziej efektywne energetycznie domy, co wynika ze zdecydowanie większej świadomości Polaków na temat energooszczędności i korzyści, które z niej wynikają.
A te są ogromne. Samo ocieplenie domu, jeżeli nawet skoncentrujemy się tylko na ograniczeniu strat ciepła, może dać oszczędności w wysokości 65%. A przekładając to na wydatki na ogrzewanie, są to zaoszczędzone tysiące złotych. Oczywiście wykonanie elewacji ociepleniowej to niemały wydatek, ale dobrze wykona, przetrwa długie lata i zwróci się kilkukrotnie. A termomodernizacja, to nie tylko korzyści wynikające z mniejszych kosztów ogrzewania. To także gwarancja odpowiedniej cyrkulacji powietrza, właściwego mikroklimatu, bezpieczeństwa pożarowego oraz efektywnego i ekologicznego ogrzewania.
Dobrze wykonana elewacja ociepleniowa zapewnia ochronę przed wilgocią, pleśnią, grzybami, co w konsekwencji chroni domowników przed alergiami, astmą czy innymi chorobami układu oddechowego. Znacząco zmniejsza ryzyko pożaru i oczywiście nadaje odpowiedni, czytaj nowoczesny, wygląd domu, co także jest nie bez znaczenia. Polska staje się coraz piękniejsza, powstają nowoczesne budynki, przyciągające uwagę niebagatelną architekturą, warto więc zadbać aby nasz dom nie wyróżniał się „in minus”. A decydując się na inwestycje w elewacje dociepleniową, niewiele zwiększając budżet, możemy całkowicie odmienić wygląd naszego domu, np. poprzez zastosowanie systemu boniowania Bella Plast (listwy do boniowania, krzyżowe łączniki do boni).
I ostatnia kwestia, czyli smog. Modernizując dom, ograniczamy go, co jest korzyścią dla wszystkich, bo to nie przemysł czy motoryzacja, ale domy jednorodzinne są głównym jego powodem. Proces termomodernizacja Polski ich jest więc konieczny, tylko zadbajmy aby był wykonany właściwie. A poprawnie zaplanowany, zawsze powinien być zgodny z zasadą: najpierw ograniczamy straty ciepła z budynku, a potem efektywnie dostarczamy potrzebną ilość energii do jego ogrzania, nie odwrotnie.