Obecnie w budownictwie jednorodzinnym bardzo dużo uwagi poświęca się kwestii ograniczenia zużycia energii w domu, a że najwięcej, zużywanej energii idzie na ogrzanie budynku, energooszczędność mierzy się głównie miarą jego szczelności i izolacyjności cieplnej.
Czy warto zbudować dom energooszczędny? Na pewno jego budowa będzie droższa, o ile, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy nie tylko od wielkości domu, ale także od rozwiązań które w nim zastosujemy. Im nowocześniejsze i lepszej jakości materiały i technologie zastosujemy, tym więcej wydamy na budowę, ale równocześnie bardziej obniżymy koszty eksploatacyjne.
Budowa domu energooszczędnego obecnie, to już nie moda, ale często konieczność, wynikająca także z wymagań prawa. To także sposób na ograniczenie kosztów użytkowania budynku poprzez lepszą izolację, rekuperację i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. I nie zapomnijmy także o wartości domu. Nowoczesny energooszczędny dom, w przypadku odsprzedaży, uzyska znacznie lepszą cenę.
Budowa domu energooszczędnego stanowi wyzwanie finansowe, jednak jest to inwestycja wysoce opłacalna. Jeszcze kilka lat temu różnice kosztu pomiędzy budową domu energooszczędnego, a tradycyjnego wynosiła ok. 40 %. Jednak z każdym rokiem ta różnica maleje. Pamiętać należy także o tym, że budując taki dom, można liczyć na wsparcie państwa. Na rozwiązania w nim zastosowane, można dostać niemałe dofinansowanie.
Oszczędność energii to także dbałość o środowisko naturalne. To, że ty wybudujesz taki dom, to zysk także dla innych, którzy korzystają na mniejszym zużyciu energii, co oznacza mniejsze zużycie paliw, mniejsze zanieczyszczenie powietrza, mniej gazów cieplarnianych i mniej odpadów. Dla niektórych to najważniejszy argument za taką inwestycją.
Jeżeli koszty budowy domu energooszczędnego okazują zbyt wysokie, zawsze można ograniczyć inwestycję. Wystarczy zainwestować w bardzo dobre ocieplenie domu, a to już ogromna oszczędność, bo jak wspomnieliśmy, najwięcej energii zużywamy na ogrzanie budynku. Panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i inne nowoczesne rozwiązania, to na pewno dobry pomysł. Jeżeli jednak przeliczymy koszt realizacji tych rozwiązań i policzymy nasz zysk, to może okazać się, jeśli nie korzystamy z dotacji, że nasza inwestycja nie zwróci się nigdy. Ocieplenie domu odczujemy na rachunkach natychmiast i będą to realne oszczędności. Jak duże, tego także nie da się powiedzieć bez rozpatrywania konkretnego przypadku.
Podejmując decyzję jaki dom postawić, trzeba także spojrzeć w przyszłość. Już obecnie ceny energii są ogromne, a nic nie zapowiada ich radykalnego zmniejszenia w przyszłości. Polityka klimatyczna UE wymusza oszczędzanie energii, a ci co się do tego nie stosują drogo za to płacą, a wkrótce będą płacić jeszcze więcej. Postawmy więc pytanie inaczej, czy planując budowę domu, stać nas na postawienie niezbyt energooszczędnego?