W Szwajcarii planowana jest budowa wieżowca o nazwie Pi, który będzie miał 28 kondygnacji i 80 metrów wysokości. Nie są to imponujące osiągi jak na drapacz chmur, ale ciekawe są technologie, które zostaną wykorzystane do wzniesienia tego budynku.

Wieżowiec Pi zostanie zbudowany z drewna, a jego konstrukcja będzie o 34% lżejsza od budynku ze stali i o 17% lżejsza niż hybrydowe drewniane wieżowce, w których część funkcji nośnej przejmuje betonowy rdzeń. Osiągnięto to dzięki konstrukcji opartej m.in. na wewnętrznej i zewnętrznej drewnianej ramie oraz specjalnych drewniano-betonowych płytach.

Znaczne ograniczenie ciężaru konstrukcji nośnej pozwoli zmniejszyć ilość pracy i ograniczyć ilość materiałów niezbędnych do jego powstania już na etapie budowy. Dzięki temu jego postawienie będzie miało znacznie mniejszy wpływ na środowisko. Jak obliczyli eksperci, samo mniejsze zużycie energii niezbędnej do jego budowy pozwoli ograniczyć emisję CO2 do atmosfery aż o 1700 ton, a do tego dochodzi jeszcze 3333 ton CO2, które pozostaną przechowane w drewnie jako materiale budowlanym.

Innowacyjne technologie wykorzystywane w projekcie wieżowca Pi podlegają intensywnym testom. W ich wyniku potwierdzono m.in. stabilność, odporność na wibracje i przenoszenie dźwięku przez nowatorski system sufitowy. Testy, oprócz potwierdzenia bezpieczeństwa i wysokiej jakości konstrukcji, mają także na celu zapewnienie efektywnej realizacji i logistyki, aby nie było np. nieprzewidzianych opóźnień.

Budowa wieżowca Pi realizowanego przez firmę Implenia dla Urban Assets Zug AG ma ruszyć w 2022 roku. Będzie to pierwszy tak wysoki drewniany budynek w Szwajcarii. Drewniane wieżowce już powstały m.in. w Austrii, Kanadzie czy Francji, a kolejne są planowane. Najwyższą obecnie tego typu konstrukcją jest budynek Mjos w Brumunddal w Norwegii, o wysokości 85,4 metra. Postęp technologiczny w tej dziedzinie pozwala przypuszczać, że wkrótce wynik ten zostanie pobity.

Źródło: implenia.com (zdjęcie: ©Filippo Bolognese)