Elewacja z klinkieru jest ładna, zdobi i podnosi prestiż domu, daje także pewność że dom będzie się starzał w sposób szlachetny. Mimo, że to dość kosztowna inwestycja, ze względu na ogromny wybór faktur, kolorów i wymiarów cegieł klinkierowych sprawia, że cieszy się dużą popularnością, jako wykończenie domów.

Klinkier otrzymuje się przez wypalanie glin wapienno-żelazistych, wapienno-magnezjowych lub żelazistych w wysokich temperaturach. Wykorzystywany jest między innymi do produkcji cegły, bruku, płytek, dachówek. Jego wysokie parametry cieplne i odpornościowe sprawiają, że chętnie stosuje się go na elewacjach budynków.

Klinkier jest odporny na uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne, zarówno wysoką, jak i niską temperaturę, nie blaknie pod wpływem promieni słońca, oraz charakteryzuje się także bardzo wysoką wytrzymałością na ściskanie. Elewacje z klinkieru są więc bardzo wytrzymałe i dodatkowo chronią wnętrza przed stratą ciepła. Cegły klinkierowe charakteryzują się wysoką akumulacyjnością cieplną. Dodatkową zaletą jest to, że nie wymagają one konserwacji, nie brudzą się i nie kurzą.

Wysokie parametry cieplne klinkieru sprawiają, że jest on częstym rozwiązaniem w domach energooszczędnych, które w obecnych czasach charakteryzują się prostą i zwartą bryłą budynku. Klinkier oprócz innych zalet, także je po prostu zdobi.

Na klinkier na elewacji najlepiej zdecydować się już na etapie projektu, jego zastosowanie wymaga szerszych fundamentów. Jeżeli jednak planujemy odnowienie elewacji już istniejącego budynku, można, zamiast cegieł klinkierowych, użyć cieńszych i lżejszych płytek klinkierowych.

Cegły klinkierowe są znacznie droższe od innych sposobów wykonania elewacji. Jednak należy pamiętać, że innego typu wykończenia, będą wymagały odnowienia lub malowania co jakiś czas. A elewacji klinkierowych to nie dotyczy.

Najważniejszym elementem zapewnienia długowieczności elewacji klinkierowej, jest prawidłowe jej wykonanie. Problemy, tzw. wykwity, które mogą się pojawić, to wynik błędów popełnionych w trakcie jej wykonywania. Należy chronić cegły przed wilgocią, stosować właściwą zaprawę murarską jak również profile dystansowe do klinkieru, które pozwolą na utrzymanie równej szerokości fugi podczas murowania z cegły klinkierowej, co gwarantuje estetyczne wykonanie elewacji.