Dom powinien być energooszczędny, to mniejsze rachunki za energię oraz większa przyjazność dla środowiska, a więc korzyści dla wszystkich. Musimy jednak nie tylko budować takie domy, ale także zadbać, aby tymczasowe domy spełniały te same warunki. Naukowcy Politechniki Krakowskiej właśnie zaprojektowali i zbudowali energooszczędny dom na kołach. Teraz czas na testy.

Politechnika Krakowska w ramach projektu „Opracowanie innowacyjnej konstrukcji mobilnych domów i metody ich produkcji”, na potrzeby jednej z firm, przygotowała oryginalny projekt mobilnego domu, spełniającego wymagania funkcjonalne, wytrzymałościowe i termoizolacyjne stawiane budynkom mieszkalnym przez polskie prawo budowlane.

Od tradycyjnych domów mobilna wersja różni się wymiarami, te muszą być dostosowane do możliwości ich transportowania po drogach. Powstało kilka projektów domu, wszystkie mają szerokość 3,6 metra, natomiast ich długość jest dostosowana do potencjalnej liczby użytkowników i może wynosić 6, 9 lub 12 metrów. Projekt pozwala także łączyć domy, zarówno pod kątem prostym jak i równolegle, co pozwala na uzyskanie mobilnego obiektu o szerokości 7,2 m.

Energooszczędny dom na kołach posiada w pełni wyposażony salon, aneks kuchenny w którym znajdziemy m.in płytę indukcyjną, zlew i radio, umeblowaną sypialnię, pokój do pracy, oraz łazienkę. Wyposażony jest w elektryczne ogrzewanie, mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła oraz LED-owe oświetlenie wewnętrzne i nocne oświetlenie zewnętrzne. Dom można podłączyć do sieci elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej.

Przy projektowaniu domu należało pokonać wiele przeszkód, aby osiągnąć zakładane parametry. Głównym ograniczeniem były wymiary, wynikające z możliwości transportu. To powodowało, że grubość przegród zewnętrznych wynoszące 17 cm, dachu 24 cm i podłogi 20 cm, które w zwykłym domu nie byłyby żadnym problemem, w przypadku tego projektu zabierają sporo przestrzeni wewnętrznej. Wyzwaniem było także sprostanie wymaganiom wynikającym z obciążenia ciężarem własnym, użytkowym, śniegiem czy wiatrem związane z osadzeniem 12-metrowego domu na kołach.

Wszystko jednak zostało rozwiązane. Zaprojektowano lekką konstrukcję nośną, którą umieszczono w przegrodach, wypełnionych izolacją termiczną. Projekt mobilnego domu nie jest prosty, ale udało się uzyskać bardzo dobrą izolacyjność termiczną, która gwarantuje komfort użytkowania oraz niskie koszty eksploatacyjne. Teraz rozpoczynają się testy, jeżeli wypadną pomyślnie, będzie można rozpocząć wdrażenie produkcji. Mobilny energooszczędny dom, podobnie jak dobrze ocieplony tradycyjny, także przyniesie korzyści wszystkim.