Gdzie w Polsce buduje się najwięcej mieszkań? Oczywiście w Warszawie. Na samej Woli w pierwszych trzech kwartałach tego roku oddano do użytkowania więcej domów i mieszkań niż w całych województwach lubuskim, opolskim i świętokrzyskim, a niewiele mniej niż w podlaskim i warmińsko-mazurskim. Jednak w przeliczeniu na 1000 mieszkańców Warszawa spada na czwarte miejsce. W tej kategorii wygrywa Wrocław.

W Polsce obecnie buduje się dużo mieszkań, budowlanka przeżywa boom, inwestycje nie są jednak rozłożone równomiernie. Jeżeli chodzi o ten segment rynku budowlanego, to najgorzej jest na Śląsku, tu można mówić nawet o zapaści.

Jak podaje GUS, w okresie styczeń-wrzesień 2018 r. oddano w Polsce do użytkowania 129,8 tys. lokali mieszkalnych. Najwięcej w Warszawie – 16 835 lokali, daje to wynik 9,5 mieszkania w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Pod tym względem najlepszy jest jednak  Wrocław, który z 7073 mieszkaniami oddanymi do użytkowania, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców uzyskał wynik 11,1 mieszkania. Drugie miejsce zajęła niewielka Września – 10 mieszkań na 1000 mieszkańców, na podium załapał się jeszcze Gdańsk z wynikiem 9,8 mieszkania na 1000 mieszkańców. Spośród miast wojewódzkich na przeciwnym biegunie znalazły się Katowice – 2,2, Olsztyn – 2,3 i Bydgoszcz – 2,4 mieszkania na 1000 mieszkańców.

Są jednak inne duże miasta w Polsce,które uzyskały jeszcze gorsze rezultaty, jak wspominaliśmy najgorzej pod tym względem jest na Śląsku. Przy średniej dla całego kraju 3,4 mieszkania na 1000 mieszkańców, w woj. śląskim wskaźnik ten wynosi 1,9. Jak pokazują statystyki, nie chcemy tu mieszkać. Sytuacja w budownictwie potwierdza prognozy demografów, które zakładają spadek ludności Śląska do 2050 r. o 30%, a niektórych miast tu zlokalizowanych nawet o 50%. W Bytomiu wybudowano 0,5 mieszkania na 1000 mieszkańców, w Rudzie Śląskiej 0,7, a w Zabrzu 0,9. Trochę lepiej jest w Częstochowie – 1,2 i w Sosnowcu –1,3, ale wyniki te są także sporo ponizej średniej. Poza aglomeracją śląską, dużym miastem które odnotowało w tej kategorii bardzo słaby wynik jest Radom – 1,7 mieszkania na 1000 mieszkańców.

Ale są w Polsce i miejscowości, w których chętnie się osiedlamy, szczególnie dotyczy to gmin podmiejskich, które przyciągają niższymi cenami nieruchomości, większym spokojem, ciszą i zielenią. Np. w Żukowie pod Gdańskiem wybudowano 103 mieszkania na 1000 mieszkańców, a w Komornikach pod Poznaniem–  56. Liczby należy jednak traktować ostrożnie, gdyż są to małe miejscowości dynamicznie rozwijające się, łatwo więc o wysokie wskaźniki w tej kategorii.