Turcja otworzyła gigantyczny most wiszący nad cieśniną Dardanele. Most łączący europejskie i azjatyckie wybrzeże otrzymał nazwę Canakkale 1915. Został zbudowany przez tureckie i południowokoreańskie firmy, a cała inwestycja kosztowała 2,5 miliarda euro. Most został oficjalnie otwarty 18 marca 2022 r.

Canakkale 1915 to wiszący most drogowy w prowincji Çanakkale w północno-zachodniej Turcji, na południe od miast Lapseki i Gelibolu. Most jest przerzucony nad cieśniną Dardanele, około 10 km na południe od Morza Marmara i jest elementem planowanej autostrady Kınalı-Balıkesir, która połączy autostrady O-3 i O-7 we wschodniej Tracji z autostradą O-5 w Anatolii. Most jest pierwszą stałą przeprawą przez Dardanele i szóstą przez Cieśniny Tureckie, po trzech mostach nad Bosforem i dwóch tunelach pod cieśniną.

Most ma najdłuższe na świecie środkowe przęsło, biorporównując z innymi tego typu konstrukcjami. Jego rozpiętością – 2023 m, jest dłuższa o 32 m od rozpiętości mostu Akashi Kaikyo w Japonii. Canakkale 1915 stał się więc najdłuższym mostem wiszącym na świecie. Wieże mają wysokość 318 metrów, całkowita długość mostu wynosi 3563 m, a razem z wiaduktami dojazdowymi to 4608 m.

Zarówno wymiary mostu jak i nazwa są symboliczne. Wysokość wieży i liczba w nazwie tworzą datę 18 marca 1915 r. To data zwycięstwa marynarki Imperium Osmańskiego w kampanii Gallipoli nad państwami ententy. Rozpiętość przęsła mostu wynosząca 2023 ma symbolizować 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Turcję, która przypada w przyszłym roku.

Przejazd przez most będzie płatny, dla samochodu osobowego stawka ma wynieść 200 lirów tureckich, czyli według obecnego kursu ok. 57 zł.