5 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Środowiska. Z tej okazji Deloitte wraz z InnoEnergy przygotowały raport, z którego wynika, że co roku UE płaci za smog około 2,9% wygenerowanego na jej terenie PKB. Tylko w przypadku Polski to 111 mld zł rocznie.
Zanieczyszczenie powietrza wpływa bezpośrednio na zdrowie i życie ludzi. Według szacunków, smog przyczynia się do śmierci 7 mln ludzi na świecie rocznie. W Europie jest to ponad 400 tys., a w Polsce ok. 46 tys. przedwczesnych zgonów. To ogromny problem, ale nie jedyny, zanieczyszczone powietrze obniża także produktywność pracy. Komisja Europejska szacuje, że całkowite koszty związane z oddziaływaniem smogu na zdrowie w 2020 r. wyniosą pomiędzy 243 mld euro a 775 miliardów euro.
W Polsce, problem smogu najbardziej widoczny jest w sezonie grzewczym. Choć sytuacja poprawia się, to jednak zbyt wolno. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie, 36 jest w Polsce, a stężenie pyłu PM10 jest drugim, co do wielkości, po Bułgarii. W interesie nas wszystkich jest poprawa sytuacji. Negatywne dla środowiska konsekwencje smogu osłabiają gospodarkę, generują problemy społeczne, a także zwiększają ryzyko kosztownych kataklizmów.
Przemysł, nie tylko w Polsce, ale w całej UE znacznie szybciej obniża zużycie energii, emisję CO2, lepiej gospodaruje zasobami czyli próbuje działać zgodnie z zasadami gospodarki w obiegu zamkniętym, niż dzieje się to w gospodarstwach indywidualnych. Czas więc na wprowadzenie zmian w naszych domach. A że jest z tym problem, widać to po rozpoczęciu sezonu grzewczego. Największy smog nie jest, wbrew pozorom w centrach miast, ale na starszych osiedlach domów jednorodzinnych.
Nieefektywne ocieplenie domów, przestarzała instalacja grzewcza, słabej jakości paliwa, to wszystko powoduje, że do atmosfery emitowane są ogromne ilości szkodliwych substancji. Zmieńmy więc priorytety, zamiast wydać pieniądze na nowy samochód, meble czy drogą wycieczkę, zacznijmy od wykonania nowej, efektywnej elewacji ociepleniowej. To nie tylko obniży rachunki za energie, ale przełoży się także na nasze zdrowie, a tego nie da się wycenić.
Teraz przeprowadzenie takiej inwestycji jest o tyle łatwiejsze, że można otrzymać dofinansowanie czy odliczyć wydatki od podatku. A pieniądze na odłożony wydatek odzyskamy z uzyskanych oszczędności i będziemy się nim dłużej cieszyć, jeżeli poprawi się stan naszego zdrowia.