O tym, że domy czy mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach mogą kosztować krocie wiemy wszyscy, ale czy wiemy ile może kosztować miejsce parkingowe dla samochodu? Pewnie nie. Wyjaśniamy więc, za najdroższe miejsca parkingowe na świecie, w Warszawie można kupić kilka mieszkań i to bardzo dobrze zlokalizowanych.

W Hong Kongu właśnie ustanowiono nowy rekord cenowy. Za pojedyncze miejsce do parkowania. nabywca zapłacił 6 mln dolarów hongkońskich, czyli ponad 2,8 mln polskich złotych. Hong Kong jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast nic więc dziwnego, że ceny nieruchomości biją tam wszelkie rekordy. Miejsce parkingowe o którym mowa, sprzedano w dzielnicy Ho Man Ti, w nowo zbudowanym apartamentowcu.

Przeciętna cena miejsca dla samochodu w Hong Kongu wynosi około 250 tys. dolarów amerykańskich. Rekordowe należą do najwyższych na świecie, a wkrótce mogą być najwyższe, bo ich ceny rosną znacznie szybciej niż np. ceny mieszkań. W ciągu dekady mieszkania podrożały 4,5-krotnie, a miejsca parkingowe aż 6-krotnie.

Takie ceny wynikają z prostego powodu, na rynku jest ogromny brak miejsc parkingowych. W ostatnim dziesięcioleciu liczba miejsc dla samochodów wzrosła o niecałe 10%, podczas gdy w tym samym czasie liczba samochodów w Hong Kongu wzrosłą o 50%. Jak więc widać deficyt parkingów tylko pogłębia się.

Władze Hong Kongu próbują rozwiązać ten problem, a przynajmniej udają że próbują, bo chyba same nie mają pomysłu, co z tym zrobić. Nieoficjalnie nawet wiadomo, że są z tego zadowolone. Drogie miejsca parkingowe mają swoją zaletę. Zniechęcają wielu mieszańców miasta do kupna samochodu, co z wielu powodów jest korzystne. Patrząc jednak na rosnące ceny miejsc parkingowych, nadal zniechęcają zbyt mało chętnych do jazdy własnym samochodem.

Mimo, że ceny miejsc parkingowych w Hong Kongu należą do najwyższych na świecie, nie tu są ustanowione absolutne rekordy. Te należą do Londynu i Nowego Jorku, gdzie za najlepsze miejsca płaci się około miliona dolarów amerykańskich. Jednak przyczyny takich cen w tych miastach są trochę inne.