Najbliższa zima, ze względu na koszty energii, może być bardzo droga. Już rachunki za energię przerażają wiele osób, a sezon grzewczy dopiero przed nami. Jak ograniczyć wydatki? Sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania jest ocieplenie domu.

Ocieplić dom – łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować. Głównym powodem oczywiście jest znalezienie środków finansowych na taką inwestycję, której koszty realizacji także znacząco wzrosły. Drożeją materiały budowlane, według danych PSB ceny materiałów ociepleniowych w I kwartale 2022 r., porównując rok do roku, wzrosły o 64%. Problemem są także wykonawcy, których nie tylko trudno znaleźć, ale ich usługi także coraz więcej kosztują.

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, warto jednak zdecydować się na taką inwestycję. Elewacja ociepleniowa, dobrze wykonana, posłuży nam długie lata, a oszczędności, które przyniesie sprawią, ze szybko się zwróci. To inwestycja nie tylko w mniejsze zużycie energii, ale także w ochronę środowiska. Dobrze zaizolowany dom to mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery, co przekłada się na czystsze powietrze, a więc na nasze zdrowie i komfort życia.

Koszty inwestycji termomodernizacyjnej można obniżyć korzystając ze wsparcia oferowanego w ramach kilku programów. Prawdopodobnie najprostszym sposobem na oszczędności przy ociepleniu domu jest skorzystanie z ulgi podatkowej. Przysługuje ona każdemu właścicielowi lub współwłaścicielowi domu, który został oddany do użytku.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od podstawy opodatkowania do 53 000 zł, a że ulga przysługuje każdemu współwłaścicielowi domu, to w przypadku kilku właścicieli, każdy może skorzystać z odliczenia. Ulgę termomodernizacyjną można więc w ten sposób zwiększyć do poziomu 53 tys. zł razy liczba współwłaścicieli.

Aby skorzystać z ulgi podatkowej, właściciel lub współwłaściciel domu musi dysponować fakturą VAT potwierdzającą poniesione wydatki. Inwestycja termomodernizacyjna musi zostać ukończona w ciągu 3 lat, a rozliczać ją można przez 6 lat od daty wystawienia pierwszej faktury. Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć wydatki na ocieplenie domu, a także na nowe źródło ogrzewania, fotowoltaikę, stolarkę okienną itp. Jeśli planujemy kompleksową termomodernizację, warto przemyśleć, z jakich form dofinansowania skorzystać, bo są i inne programy wspierające poszczególne elementy takich działań, np. Mój prąd który wspiera montaż paneli fotowoltaicznych.

Bezzwrotną dotację na ocieplenie domu można otrzymać także z programu Czyste Powietrze. Przysługuje ona osobom fizycznym będącym właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Program Czyste Powietrze wspiera przede wszystkim wymianę tzw. kopciuchów, czyli przestarzałych i nieefektywnych kotłów grzewczych, ale można w nim uzyskać również dofinansowanie tylko na ocieplenie budynku. W przypadku tego programu najbardziej opłacalne jest połączenie tych działań, czyli kompleksowa termomodernizacja, wtedy dotacje są najwyższe.

Poziom dofinansowania zależy od dochodów. Na samo ocieplenie budynku, przy podstawowym poziome dochodów (czyli najwyższym), można uzyskać bezzwrotną dotację w wysokości 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 10 tys. zł. W podwyższonym poziomie, 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 000 zł. W najwyższym poziomie, 90% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 30 000 zł.

Bardzo ważnym jest rozdzielenia korzystania z ulgi termomodernizacyjnej i programu Czyste Powietrze. Skorzystanie z obu form wsparcia w przypadku jednej inwestycji, np. ocieplenia domu, może skutkować cofnięciem dotacji lub doliczeniem jej wysokości do dochodu.

Termomodernizację wspiera także program Czyste Powietrze Plus, który przeznaczony jest dla osób uzyskujących najniższe dochody. Tu obowiązują dwa poziom dofinansowania, zależne od dochodu. Dotacja do ocieplenia domu w tej wersji programu wynosi do 25 000 zł lub 40 000 zł. Program ten wyróżnia jeszcze to, że dofinansowanie można otrzymać przed rozpoczęciem inwestycji. Po złożeniu i akceptacji wniosku, 50% przysługującej dotacji na ocieplenie domu zostanie przedpłacone, co pozwoli rozpocząć prace. Pozostała część dotacji na ocieplenie domu zostanie przelana po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji.

Są także inne możliwości uzyskania wsparcia inwestycji termomodernizacyjnej, a szukać należy ich w swojej gminie lub mieście. Jednostki samorządowe prowadzą programy wspierające takie działania, a środki w nich przyznawane pochodzą z różnych źródeł. Przykładowo wiele samorządów przystąpiło do programu Stop smog, w ramach którego otrzymują środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wsparcie mieszkańców, którzy inwestują w rozwiązania ograniczające zanieczyszczenie powietrza. W ramach tego programu można uzyskać dopłatę nawet do 70% kosztów kwalifikowanych, na wymianę starych urządzeń grzewczych i jednoczesne ocieplenie domu.