Kanał Elbląski jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki i niezwykle popularną atrakcją turystyczną. W tym roku latem, mimo pandemii koronawirusa, był chętnie odwiedzany, a nawet oblegany przez Polaków. Obecnie z kanału została wypompowana woda, co stało się okazją do jego nietypowego zwiedzenia – spaceru po osuszonym dnie. Mimo, że czas gdy w kanale nie było wody nazwany został Dniem Suchego Kanału, podczas spaceru konieczne było używanie kaloszy.

Kanał Elbląski został zbudowany w 1862 r. Jego długość wynosi 84,2 km, a wraz z odgałęzieniami 151,7 km. Łączy jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Druzno poprzez rzekę Elbląg łączy z Zalewem Wiślanym, a przez Kanał Jagielloński, Nogat i Wisłę także z Morzem Bałtyckim.

Kanał Elbląski wyróżnia czynny system pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

W 1978 r. fragment kanału uznano za zabytek techniki, a w 2011 r. został on uznany za Pomnik Historii. Obecnie trwają starania o wpisanie kanału na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Gdy kończy się sezon żeglugowy z Kanału Elbląskiego, na odcinku między pochylniami, wypompowana jest woda, co umożliwia przeprowadzenie remontów i konserwacji urządzeń, a także napraw elementów pracujących na co dzień pod wodą.

W tym roku, odwodniony odcinek górnego stanowiska pochylni Buczyniec został udostępniony dla zwiedzających, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. Można było pospacerować po osuszonym dnie Kanału Elbląskiego oraz zobaczyć urządzenia na co dzień schowane pod wodą.

Suchy kanał, niestety, był dostępny dla turystów tylko przez jeden dzień. Chętni, którzy nie załapali się na imprezę, muszą poczekać. Jak długo nie wiadomo, prawdopodobnie przynajmniej do następnego roku. Sukces Dnia Suchego Kanału sugeruje, że taka impreza powinna być organizowana każdego roku.