Jak pomalować mieszkanie czy dom, aby było „modnie”? Przewiduje się, że w 2017 roku najlepsze barwy, to te inspirowane naturą. Instytutu Pantone, kolorem roku 2017 ogłosił „Greenery”, więc projektanci wnętrz przewidują że to właśnie zieleń będzie się cieszyć największą popularnością w obecnym roku, w dowolnym odcieniu – butelkowa, szmaragdowa czy trawiasta.

Pewnie niewielu z nas wie co to jest Instytutu Pantone i jego kolor roku. Wiedzą to ci, co śledzą trendy w modzie i designie wnętrz, a więc przede wszystkim projektanci. Instytut Koloru Pantone (Pantone Color Institute) to część firmy Pantone Inc., światowego specjalisty w zakresie kolorów. Opracowany przez nią system kolorów Pantone jest znany i wykorzystywany na całym świecie.

Kolory Pantone systematyzowane są według specjalnej skali, czyli Pantone Matching System (PMS). Poszczególne barwy są definiowane w oparciu o mieszankę 18 pigmentów i to wyróżnia ten system od innych, powszechnie używanych standardów, jak np. RGB czy CMYK. Liczba kolorów Pantone stale się rozwija. W 2016 roku było to 1761 barw.

Instytut Koloru Pantone to przede wszystkim jednostka badawcza, ale też ważny współpracownik wielu innych firm i to właśnie on ogłasza kolor roku, który wybierany jest już od 2000 roku. Na jakiej zasadzie ustala się taką barwę? W roku poprzedzającym wybór, Pantone zaprasza na 2-dniowe spotkanie przedstawicieli zespołów, zajmujących się standaryzacją kolorów, z całego świata. Po debatach wspólnie ustalają kolor na kolejny rok. Spotkania są zamknięte i tajne. Wybrana barwa musi się wiązać z „duchem epoki”, czyli z dominującymi trendami myślowymi. Można więc powiedzieć, że kolor roku Pantone nie tyle kreuje trendy, ile z nich wynika.

Ale jakiego koloru nie użylibyśmy, to nieważne czy jest modny czy nie, najważniejsze to abyśmy się dobrze czuli w tak pomalowanym pokoju. W końcu to my tam będziemy mieszkać, odpoczywać i wykonywać różne czynności, kolor więc powinien być dostosowany do naszego charakteru. Pamiętajmy, wzrok to najważniejszy ze zmysłów, największa liczba bodźców do nas w ten sposób dociera, a w tej liczbie główny składnik to kolory.