W grudniu ubiegłego roku ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu „Fasada Roku 2023”. Inicjatywa, organizowana przez firmę Baumit, skupia się na podkreśleniu roli elewacji w procesie kształtowania jakości budynków oraz ich wpływu na lokalny krajobraz. Blisko 300 różnorodnych budynków z całej Polski stanęło do rywalizacji, starając się zdobyć pierwsze miejsce w jednej z pięciu kategorii oraz uzyskać szansę startu w międzynarodowym konkursie Baumit Life Challenge 2024.

Konkurs „Fasada Roku”, organizowany od 17 lat, to doskonała okazja do prezentacji innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie elewacji budynków. W tegorocznej edycji konkursu, zgłoszone obiekty zostały poddane ocenie internautów, którzy przyznali ich prawie 72 000.

Wyróżniającą cechą obecnej edycji było także rozszerzenie zakresu konkursu na poziom europejski, gdzie zwycięzcy będą mieli okazję konkurować w ramach prestiżowego wydarzenia „Baumit Life Challenge 2024”. Oznacza to nie tylko uznanie na krajowym poziomie, ale również możliwość prezentacji się wśród najlepszych elewacji z 24 krajów, co z pewnością stanowi szansę na międzynarodową sławę.

Start konkursu miał miejsce 1 kwietnia 2023 roku, gdy rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń, które trwało do 30 września. Architekci, biura projektowe, inwestorzy oraz wykonawcy mieli okazję zaprezentować swoje realizacje, pod warunkiem wykorzystania materiałów Baumit w technologii elewacyjnej. Na liście kandydatów do tytułu „Fasada Roku 2023” znalazło się 259 budynków z różnych zakątków Polski, rywalizujących w pięciu kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek niemieszkalny nowy, budynek po termomodernizacji oraz budynek zabytkowy po renowacji.

Przebieg konkursu był dwuetapowy, z głosowaniem online, gdzie internauci oceniali każdy obiekt w skali od 1 do 5 punktów. Do finału zakwalifikowało się 97 budynków, które uzyskały średnią minimum 2 punkty. Decydującą fazą były stacjonarne obrady przeprowadzone przez doświadczonych specjalistów, architektów, ekspertów budowlanych oraz przedstawicieli mediów branżowych. Wyniki ogłoszono 7 grudnia 2023 roku we Wrocławiu, a zwycięzcy zostali wyłonieni w pięciu kategoriach konkursowych.

W kategorii nowych budynków jednorodzinnych zwycięzcą został BIN House w Warszawie, projektu Beczak / Beczak / Architekci. Jury doceniło ciekawą kompozycję bryłową, harmonijne połączenie kolorów i struktur oraz wyważoną tektonikę bryły. W kategorii nowych budynków wielorodzinnych triumf odniósł kameralny kompleks osiedla Smolna Sopot, stojący za nim Invest Komfort Spółka Akcyjna Sp.k. oraz KD Kozikowski Design/Potearchitekci.

W kategorii budynków po termomodernizacji zwycięzcą został Zespół Szkół Sportowych w Gdyni, nagrodzony za uszanowanie obiektu i nadanie mu nowego życia. Wśród nowych budynków niemieszkaniowych pierwsze miejsce zajęło Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu, projektu arch_it Piotr Zybura.

Najlepszym odrestaurowanym obiektem zabytkowym okazała się kamienica przy ul. Mierniczej 9 we Wrocławiu, doceniona za różnorodność użytych materiałów renowacyjnych oraz staranność włożoną w rewitalizację obiektu.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają tytuł „Fasada Roku 2023” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Ponadto, automtycznie zakwalifikują się do Baumit Life Challenge 2024, gdzie będą rywalizować o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Źródło: baumit.pl