Rośną koszty budowy domu. Główną przyczyną, są rosnące ceny usług. Ceny materiałów budowlanych są na razie stabilne, ale tu również można spodziewanć są podwyżki. Podobnie jak w przypadku usług, powodem są zwiększające się wynagrodzenia, wynikające z braku chętnych do pracy, oraz przyśpieszającej inflacji. Obecnie, w budowie jest zdecydowanie więcej domów, niż w ubiegłym roku, trudno więc oczekiwać stabilizacji cenowej przy niskiej liczbie firm i braku pracowników. Analitycy rynku budowlanego przewidują, że w szczycie sezonu, ceny mogą wzrosnąć nawet o 10%.

Największy wpływ na koszt budowy domu mają ceny materiałów budowlanych oraz przyjęta technologia. Stanowi to nawet 70% całości inwestycji. Stosowanie materiałów najtańszych, wbrew pozorom, wcale nie przekłada się na obniżenie kosztów budowy. Materiały takie z reguły wymagają znacznie większego nakładu pracy, a to obecnie najszybciej rosnący koszt, który ponosimy budując dom. Stosowanie najprostszych rozwiązań, może także prowadzić do błędów w realizacji poszczególnych elementów, co dodatkowo negatywnie wpłynie na koszty.

Planując wykonanie np. boniowanie elewacji, możemy to próbować wykonać „ręcznie”. Jednak jeżeli porównamy czas pracy potrzebny na wykonanie boni z użyciem listew i bez ich użycia, i przeliczymy to na koszty, już wtedy okaże się, że stosowanie nowoczesnych listew do boniowania jest znacznie tańsze. A dodatkowo oszczędzamy na innych materiałach budowlanych, których zużywamy znacznie mniej, stosując listwy. Widoczna będzie również różnica w estetyce wykonania. Listwy elewacyjne gwarantują równe, proste i trwałe krawędzie, co nie zawsze udaje się wykonać bez ich użycia. Nie bez znaczenia jest także czas trwania prac. Skrócenie wykonywania elewacji, to szybciej zaprowadzony porządek i zamieszkanie w wymarzonym lokum.

Podobnie rzecz się ma przy budowie ścian, czy wykonywaniu instalacji. Jeżeli więc planujesz budowę, czy tylko remont domu, oprócz ceny, weź również pod uwagę najlepsze technicznie i sprawdzone rozwiązania. Tanie materiały wymagają więcej zabiegów i skomplikowanego wykonawstwa, mogą być również przyczyną powstania błędów. Finalnie okażę się więc, że nie tylko wszystko trwa dłużej, ale jest również zdecydowanie droższe i gorszej jakości.