PROFILE DO SYSTEMÓW OCIEPLEŃ

Listwy do boniowania BP11 H3 RS – montaż „step by step”

W przypadku montażu w styropianie najlepiej jest wypalić odpowiedniej szerokości rowki (FOT. 2). W tym celu należy posłużyć się specjalną wypalarką dostępną obecnie w większości wypożyczalni sprzętu budowlanego. Wykonane rowki powinny być szersze od użytego profilu do boniowania o ok. 5mm – 10mm, a w sytuacji tynków o ciemnych barwach – nawet 15mm – 20mm. (FOT. 1). Rowki można wykonać także bez konieczności ich wypalania. Wystarczy posłużyć się arkuszami styropianu o grubości 20mm i po prostu nakleić na położony wcześniej styropian pozostawiając pomiędzy naklejonymi arkuszami odpowiedniej szerokości odstępy (rowki). Kolejny krok to odcięcie odpowiedniej długości listew (FOT. 3).

FOT. 1

FOT. 2

FOT. 3

W tak wykonany rowek wprowadzamy klej do montażu siatki (FOT. 4) i zatapiamy w nim listwę do boniowania (FOT. 5). Jednocześnie (w tej samej operacji klejenia) przyklejamy elewacyjną zbrojącą siatkę z włókna szklanego uprzednio oczywiście rozprowadzając klej po powierzchni styropianu (FOT. 6). Siatka zbrojąca powinna przykryć perforowane skrzydełka listwy do boniowania i zostać zatopiona w kleju (FOT. 7). Następnie po wyschnięciu kleju (FOT. 8) można rozpocząć tynkowanie elewacji. Zarówno klej jak i tynk powinny „dochodzić” na listwę do boniowania nie dalej niż wzdłużny ogranicznik na listwie. Malowanie boni należy poprzedzić usunięciem czerwonej folii ochronnej. Najlepszy efekt uzyskuje się jeśli kolor boni będzie zgodny z kolorem tynku – wówczas w pełni wykorzystamy grę światło/cień, którą dają nam rowki w elewacji (FOT. 9).

FOT. 4

FOT. 5

FOT. 6

Montaż boni w wełnie mineralnej jest analogiczny jak montaż w styropianie. Różnica polega na wykonaniu odpowiednich rowków w wełnie. Można je wykonać na dwa sposoby: wyciąć ostrym nożem albo zastosować dodatkową wełnę o grubości 20mm naklejając ją na wełnę właściwą w ten sposób, ażeby pozostawić pomiędzy arkuszami wełny odstępy o szerokości zastosowanych listew do boniowania.

Montaż boni z siatką odbywa się analogicznie jak montaż boni bez siatki z tą różnicą, że pasy siatki zamontowane na listwie powinny zostać przykryte „na zakład” siatką zbrojącą i razem zatopione w kleju w jednej operacji klejenia. Bonie PVC z siatką gwarantują jeszcze mocniejsze i bardziej solidne wykonanie boniowania.

Łączenie listew do boniowania (zarówno w wersji z siatką jak i bez siatki szklanej) polega na zestawieniu „na styk” czołowo dwóch listew do boniowania lub zestawienie w ten sam sposób listwy do boniowania z narożnikiem lub łącznikiem krzyżowym do boni. W ofercie dostępne są także łączniki wzdłużne do boni, nie są one jednak obligatoryjne i nadal wymagane jest łączenie listew „na styk” – czołowo. Łączniki stabilizują ustawienie listew w jednej linii i przydatne mogą być w przypadku wełny mineralnej.

FOT. 7

FOT. 8

FOT. 9

Realizacje zastosowania listew do boniowania BP11

Zamieszczone zdjęcia ilustrują wyłącznie możliwości zastosowania listew do boniowania PCV. Celem prezentacji nie jest promocja architektury.