Każdy z nas marzy o idealnych wakacjach, które pozwolą choć na chwilę oderwać się od codzienności. Przy czym „ideał” jest względny. Na szczęście jesteśmy różni i to co jest odpoczynkiem dla jednego, dla kogoś innego może być męką. Jedni lubią poleniuchować na plaży, inni preferują aktywny wypoczynek. A z czym Polakom kojarzy się luksus?

Takie pytanie zadał Deutsche Bank w swoim badaniu opinii. Co ciekawe, w zestawieniu najbardziej ekskluzywnych wakacyjnych miejsc znalazły się także te w naszym kraju.

I podobnie jak w każdej dziedzinie, odpowiedzi są zróżnicowane. Dla części osób istotą luksusu jest możliwość spotkania celebryty, dla innych po prostu widoczny gołym okiem przepych, czyli np. hotel w którym doba kosztuje kilkadziesiąt tysięcy dolarów, czy sklep w którym zakupy zrobić można tylko dysponując naprawdę pokaźnym portfelem.

W odpowiedziach przeważały miejsca za granicą, ale to można tłumaczyć wyidealizowaniem ich. Coś co znamy tylko z telewizji czy opowiadań łatwiej uznać nam za luksusowe, niż miejscowości w Polsce, które co prawda, kojarzą się z bogactwem, ale bardziej znanym i łatwiejszym do wyobrażenia sobie. Oprócz tego miejsca we własnym kraju są zdecydowanie łatwiej dostępne i już przez to stają się mniej wyjątkowe. Lepiej czujemy się, gdy jesteśmy gdzieś, gdzie niewielu rodaków zdołało dotrzeć, choćby ze względu na koszt.

Oto wyniki ankiety:

Polska

  1. Sopot – najbardziej ekskluzywnych miejsce w Polsce na wakacje. Największe atrakcje to drewniane molo z przełomu XIX i XX wieku, duża piaszczysta plaża i popularny deptak, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino.
  2. Trakt Królewski w Warszawie – ciąg ulic, przy którym znajduje się szereg znanych, zabytkowych budowli, pełniących ważnąrolę oraz kojarzonych z prestiżem, m.in. najwyższe urzędy państwowe i renomowane hotele, a także najdroższa ulica handlowa w Polsce.
  3. Jurata – miejscowość na półwyspie Helskim, jeden z najbardziej znanych kurortów w Polsce, który od początków XX w. kojarzy się z wypoczynkiem w luksusowej atmosferze.

Świat

  1. Dubaj – zdaniem Polaków tu można spędzić najbardziej luksusowe wakacje. Mimo, że dopiero niedawno pojawił się na podróżniczej mapie świata, to błyskawicznie wskoczył na szczyt listy. W ostatnich latach miasto to stało się jedną z najdroższych, najbardziej egzotycznych, ale i najnowocześniejszych destynacji wakacyjnych.
  2. Monte Carlo, Monaco – powszechnie uważane za jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc na świecie. Spotkać tu można bogatych biznesmenów z całego świata, arystokrację i gwiazdy kina. A także zobaczyć drogie jachty, wyścigi samochodowe i inne wydarzenia sportowe, odwiedzić kasyna czy operę. Ciągnąca się wzdłuż wybrzeża aleja Księżnej Grace to jedna z najdroższych ulic świata.
  3. Beverly Hills – dzielnica Los Angeles zamieszkała głównie przez gwiazdy kina i inne znane osobistości, z aleją Rodeo Drive, słynącą z najdroższych butików w Stanach Zjednoczonych. To tu zakupy robią znani hollywoodzcy aktorzy czy czołowi politycy, z prezydentem USA na czele.