W październiku uroczyście podpisano akt erekcyjny budowy siedziby Muzeum Historii Polski. To najdroższa inwestycja w kulturę w historii naszego kraju. Budynek od czerwca powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej. Ma być gotowy w 2021 r., a jego powstanie będzie kosztować prawie 0,5 mld zł.

Muzeum Historii Polski zostało powołane do życia 2 maja 2006 r. Konkurs architektoniczny na projekt jego siedziby rozstrzygnięto w 2009 r. Zwyciężyła praca przygotowana przez pracownię architektoniczną WXCA. Budynek muzeum pierwotnie miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego nad Trasą Łazienkowską, jednak w 2010 r. wstrzymano inwestycję.

W 2015 roku powrócono do tematu budowy, jednak postanowiono zmienić lokalizację. Ostatecznie w 2016 roku zdecydowano o przeniesieniu budynku na Cytadelę. Niecały rok później gotowe były wizualizacje przyszłej siedziby Muzeum Historii Polski. 6 października 2017 r. ogłoszono przetarg na wykonanie robót budowlanych, który został rozstrzygnięty w maju 2018 r. Nie obyło się bez perturbacji, koszty budowy wzrósł prawie dwukrotnie w stosunku do pierwotnych założeń. Opóźnił się także termin oddania do użytkowania, wcześniej planowano, że budynek Muzeum będzie gotowy na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada 2018 roku.

Wizualizacja – widok budynku Muzeum Historii Polski – wejście główne. Źródło zdjęcia muzhp.pl.

Budynek Muzeum Historii Polski będzie miał cztery kondygnacje naziemne i dwie podziemne. Wejście do muzeum zaprojektowano jako monumentalny hol o wysokości czterech kondygnacji. Elewacja będzie obłożona marmurem. Całkowita powierzchnia gmachu Muzeum wynosi 44,7 tys. mkw., z czego 7 tys mkw. zajmie wystawa stała, 1,5 tys. mkw. to powierzchnia pod wystawy czasowe, a kolejne 8 tys. mkw zajmą magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Wojska Polskiego. Ponadto w budynku znajdą się sale konferencyjne na ok. 600 osób, sala kinowo-teatralna na ok. 150 osób oraz biblioteka i restauracja.

Budowa gmachu Muzeum będzie kosztować 483 mln zł. To cena bez inwestycji towarzyszących, a tych będzie sporo. Projekt przewiduje, że oprócz kompleksu muzeów, powstaną tu miejsca do rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Warszawy i turystów, m.in. 2-kondygnacyjny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsce postojowe dla autokarów.

Muzeum Historii Polski powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej obok istniejących już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego. Wkrótce powstanie tu również Muzeum Wojska Polskiego, planowany termin to na 2024 rok. Z tego powodu miejsce to już nazywane jest Cytadelą Muzeów.