Ogłoszono wyniki prestiżowego międzynarodowego konkursu Skyscraper Award, który ocenia wieżowce z całego świata. Zwycięzcą tegorocznej edycji został, zbudowany w Amsterdamie, The Valley, według projektu studia MVRDV. W pierwszej dziesiątce znalazł się też przedstawiciel Polski – Warsaw Unit, który zajął 6. miejsce.
Do udziału w walce o prestiżową nagrodę, przyznawaną przez międzynarodowego dostawcę danych budowlanych firmę Emporis, uprawnione są wieżowce o wysokości co najmniej 100 metrów, których budowa została ukończona w roku poprzednim. W tym roku takich budynków było ponad 600, było więc z czego wybierać.
Zwycięski projekt zrealizowano w centrum biznesowym Amsterdamu i jest to budynek pełniący różne funkcje. Zlokalizowano w nim biura, apartamenty, powierzchnie handlowe, jak i obiekty kultury. Składa się on z trzech połączonych wież o maksymalnej wysokości 100 m. Imponujący jest nietypowy i innowacyjny design budynku, który przypomina krajobraz górski, płynnie łącząc szkło, kamień i balkony imitujące półki skalne. Niezwykła, postrzępiona kamienna fasada projektu została zaprojektowana przy użyciu specjalnie opracowanych narzędzi, które oprócz nadania wieżom wyjątkowego wyglądu, pozwoliły precyzyjnie kontrolować projekt, biorąc pod uwagę ilość światła dziennego wpadającego do wewnątrz, ograniczenia konstrukcyjne i prywatność mieszkańców.
The Valley (źródło zdjęcia: valley.nl)
Trzy szczyty budynku płynnie przechodzą między stromą szklaną fasadą a wystającymi, pokrytymi kamieniem oknami i balkonami przypominającymi skalną powierzchnię górską, w centrum mieści się ogólnodostępna dolina – taras, której budynek zawdzięcza swoją nazwę (ang. The Valley – dolina). Skalisty wygląd budynku i wystające elementy sprawiają, że nie ma dwóch takich samych mieszkań, każde jest inne.
Budynek o powierzchni 75 000 m2 został także doceniony za zastosowanie wielu przyjaznych środowisku technologii – m.in zostanie on obsadzony 13 000 drzew i roślin. Upłynie więc jeszcze kilka lat, zanim całkowicie zazieleni się i osiągnie swój ostateczny wygląd.
Drugie miejsce zajął 111 West 57th Street, o wysokości 435 m, zaprojektowany przez SHoP Architects. Ta niewiarygodnie wąska wieża, oficjalnie najcieńsza na świecie, ze stosunkiem szerokości do wysokości wynoszącym zaledwie 1:24, wznosi się nad Nowym Jorkiem.
Jej fasadę wykonano z paneli z terakoty o 22 różnych zestawach konturów, które kontrastują z detalami z brązu i szklaną ścianą osłonową. W budynku zlokalizowano mieszkania, raczej dla bardzo zamożnych osób, niektóre kosztują nawet ponad 57 milionów dolarów. Pomijając kwestie kosztów, sam budynek jest prawdziwym cudem inżynierii.
Trzecie miejsce zajmuje chyba najdziwniejszy wieżowiec z całego tegorocznego zestawienia – NV Tower, projektu A&A Architects. Zlokalizowany w Sofii w Bułgarii projekt wysokiego na 106 m budynku jest inspirowany naturalnymi kryształami. Każde piętro budynku odpowiada innemu rodzajowi kryształu i zostało utrzymane, w odpowiadającej mu kolorystyce.
Pozostałe miejsca przypadły:
4. Antares Tower – Barcelona, Hiszpania
5. Bundang Doosan Tower – Seongnam-si, Korea Południowa
6. Warsaw Unit – Warszawa, Polska
7. Premier Tower – Melbourne, Australia
8. Sven – Nowy Jork, USA
9. One Park Drive – Londyn, Anglia
10. CIBC Square – Toronto, Kanada
Jeśli chodzi o budynek z naszego kraju – Warsaw Unit, czyli numer 6 na liście, to wieżowiec o wysokości 202 m zbudowany w Warszawie przy rondzie Daszyńskiego. Zaprojektowany przez Projekt Polsko-Belgijską Pracownie Architektury posiada 46 kondygnacji oraz 57 000 m² powierzchni biurowej i handlowo-usługowej. Jednak to co go wyróżnia, to elewację typu Dragon Skin, czyli fasada kinetyczna złożoną z kilku tysięcy ruchomych płytek, które reagują na podmuchy wiatru tworząc niepowtarzalne obrazy.
Warsaw Unit (źródło zdjęcia: warsawunit.com)