Wieżowiec oficjalnie narodził się już ponad sto lat temu na Manhattanie. Miał symbolizować siłę i nowoczesność i do dziś właściwie to nie zmieniło się. Budowa coraz wyższych drapaczy chmur oznacza ambicje i odwagę, zdolność pokonywania kolejnych ograniczeń, gotowość do ryzyka i oczywiście bogactwo, bo wieżowce to bardzo kosztowne inwestycje. Aby ustanawiać kolejne rekordy wysokości należy prowadzić badania nad nowymi innowacyjnymi technologiami w zakresie inżynierii i na bieżąco wdrażać je w trakcie budowy.

Symbolika wieżowców nie zmieniła się, w przeciwieństwie do miejsc ich powstawania. Pomysł budowy wysokościowców powstał w Ameryce podobnie jak pierwsze najwyższe budynki świata. Jednak lider znalazł pogromcę. Obecnie to Azja jest miejscem w którym ustanawiane są rekordy wysokości. Od prawie dekady najwyższym budynkiem świata jest Burj Khalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednak konstrukcje których wysokość ma przekroczyć magiczne 1000 metrów są już w budowie, nie wiadomo więc jak długo jeszcze lider będzie cieszył się mianem najwyższej budowli świata.

Na ziemi do tej pory zbudowano 135 budynków o wysokości przekraczającej 300 metrów. Jednak ich popularność szybko rośnie. W ciągu kilku najbliższych lat powstanie ponad sto 300-metrowych wysokościowców, także w Polsce. Jednak w przypadku Europy i Ameryki, powstawanie drapaczy chmur jest uzasadnione ekonomicznie, w przypadku Azji taka sytuacja to raczej wyjątek. Najwięcej drapaczy chmur obecnie buduje się w Chinach, co ma symbolizować potęgę gospodarczą państwa środka. Już dziś w pierwszej piętnastce najwyższych budynków świata, Chiny mają siedmiu przedstawicieli.

Według danych The Skyscraper Center, prowadzonej przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat, w zestawieniu 15 najwyższych ukończonych wieżowców na świecie, aż 14 z nich znajduje się w Azji. Ameryka ma tylko jednego reprezentanta, a Europa żadnego. Oto zestawienie:

  1. Burj Khalifa – Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie – wysokość: 829 m.
  2. Shanghai Tower – Szanghaj, Chiny – wysokość: 632 m.
  3. Abradż al-Bajt – Mekka, Arabia Saudyjska – wysokość: 601 m.
  4. Ping An Finance Centern – Shenzhen, Chiny – wysokość: 599,3 m.
  5. Lotte World Tower – Seul, Korea Południowa – wysokość: 554,5 m.
  6. One World Trade Center – Nowy Jork, USA – wysokość: 541 m.
  7. Guangzhou Chow Tai Fook Finance Centre – Kanton, Chiny – wysokość: 530 m.
  8. Citic Tower – Pekin, Chiny – wysokość: 527,7 m.
  9. Taipei 101 – Tajpej, Tajwan – wysokość: 508 m.
  10. Shanghai World Financial Center – Szanghaj, Chiny – wysokość: 492,1 m.
  11. International Commerce Centre – HongKong, Chiny – wysokość: 484 m.
  12. Vincom Landmark 81, Ho Chi Minh, Wietnam – wysokość: 461,2 m.
  13. Changsha IFS Tower T1 – Changsha, Chiny – wysokość: 452,1 m.
  14. Petronas Twin Tower 1 – Kuala Lumpur, Malezja – wysokość: 451,9 m.
    (ex aequo) Petronas Twin Tower 2 – Kuala Lumpur, Malezja – wysokość: 451,9 m.