W Warszawie powstaje Varso Tower, 310-metrowy wieżowiec, który ustanowi rekord wysokości budynku w UE. Będzie miał 53 piętra, szklaną elewację i 80-metrową iglicę. Zakończenie budowy planowane jest na 2020 r. Co jego powstanie oznacza dla Warszawy? Czy tylko prestiż?

Istnieje teoria, nazwana klątwą wieżowców, która głosi, że takie budynki są oddawane do użytku gdy następuje załamanie koniunktury na rynku nieruchomości i rozpoczyna się recesja. Działanie klątwy wieżowców odkrył i opisał w publikacji “The Curse Bites: Skyscraper Index Strikes” Andrew Lawrence, analityk banku Dresdner Kelinwort Benson, w 1999 roku .

Zauważył on, że powstawaniu super wysokich wieżowców sprzyja bardzo łagodna polityka pieniężna banków centralnych. Są one więc kończone gdy koniunktura gospodarcza osiąga swój szczyt. A więc po oddaniu takiego budynku do użytku, już tylko pogarsza się. Badaniem tej teorii zajmowała się także Mark Thornton, który również zauważył tą prawidłowość.  Odnalazł mnóstwo historii, powtarzających się wielokrotnie w różnych miejscach na świecie, które potwierdzały klątwę wieżowców. Nawet Burdż Chalifa, najwyższy obecnie budynek na świecie, pod nią podpada. Do użytku został oddany w 2010 roku, w kilka miesięcy po tym jak Zjednoczone Emiraty Arabskie znalazły się w poważnych tarapatach finansowych.

Podobne historie można również znaleźć w Polsce. Najwyższy budynek przedwojennej Warszawy – Prudential oddano do użytku w 1933 roku, w czasie Wielkiego Kryzysu. Pałac Kultury i Nauki został ukończony w 1955 roku, a w 1956 roku nastąpiło załamanie naszej gospodarki. Nawet oddanie do użytku Warsaw Trade Tower (wtedy nazywał się Deawoo Tower) w 1999 roku rozpoczęło 3-letnie spowolnienie gospodarcze. Co więc się stanie w 2020 roku? Jeśli klątwa wieżowców ma się wypełnić, czeka nas recesja.

Należy jednak z ostrożnością podchodzić do takich prognoz, klątwa wieżowców nie zawsze działa. Nie jest to wskaźnik który da się konkretnie wyliczyć. To tylko rozważania analityków, które mają pewne podstawy, jednak jest także mnóstwo czynników które mogą całkowicie zmienić sytuację. Gdyby klątwa wieżowców była faktem, świat zrezygnowały z ich budowania.