1 lipca 2022 r., po 14 latach budowy, elektrownia szczytowo-pompowa Nant de Drance w Valais w Szwajcarii została oddana do użytku. Obiekt o mocy 900 MW ma odgrywać kluczową rolę w stabilizacji szwajcarskich i europejskich sieci energetycznych, przyczyniając się do bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w Szwajcarii. Aż 60 firm połączyło siły, aby zrealizować ten obiekt. Koszt inwestycji wyniósł około 2 miliardów franków szwajcarskich.

Elektrownia wodna, która jest jednocześnie magazynem energii, otrzymała pozwolenie na budowę w 2008 roku. Powstała w grocie 600 m pod ziemią. Do produkcji energii wykorzystuje wodę z dwóch zbiorników Emosson i Vieux Emosson, znajdujących się przy tamie Emosson, zbudowanej w 1974 roku.

Nant de Drance posiada sześć turbin pompowych o mocy 150 MW każda. Te wysoce elastyczne urządzenia umożliwiają przejście od pompowania wody z pełną mocą do produkcji energii z pełną mocą w czasie krótszym niż pięć minut. Objętość wody przepływającej przez turbiny Nant de Drance wynosi 360 m3 na sekundę. Dla porównania, średni roczny przepływ Wisły na odcinku warszawskim wynosi 561 m3 na sekundę, . Górny zbiornik Vieux Emosson mieści 25 mln m3 wody, co odpowiada zdolności zmagazynowania 20 mln kWh (odpowiednik 400 000 akumulatorów samochodów elektrycznych). Te parametry pozwalają elektrowni odgrywać ważną rolę w stabilizacji sieci elektrycznych.

Usytuowana w Alpach elektrownia ma 194 m długości, 52 m wysokości i 32 m szerokości. Wysokości dwóch studni pionowych łączących jeziora Vieux Emosson i Emosson wynosi 425 m. Budowa Nant de Drance wymagała wydobycia 400 000 m3 skały i wydrążenia 17 km tuneli. Zapora Vieux Emosson położona na wysokości 2200 m n.p.m. została podwyższona o 21,5 m, co pozwoliło podwoić jej pojemność, i tym samym zapewnić właściwą pojemność dla magazynowej energii.

Aby zminimalizować wpływu na środowisko, od początku budowy Nant de Drance, wykonawcy ściśle współpracowali z organizacjami ekologicznymi. Aby zrównoważyć wpływ budowy elektrowni szczytowo-pompowej i linii wysokiego napięcia łączącej ją z siecią energetyczną na środowisko, zrealizowano lub jest w trakcie realizacji, łącznie czternaście projektów ekologicznych o budżecie dwudziestu dwóch milionów franków szwajcarskich.

Źródło: nant-de-drance.ch