W Londynie trwają przygotowania do budowy pierwszego na świecie 360-stopniowego basenu bezkrawędziowego (ang. infinity edge pools). Prace budowlane mają rozpocząć się już w przyszłym roku. Projekt przygotowała i ma go zrealizować firma Compass Pools, brytyjski producent basenów. Już same wizualizacje wywołują niesamowite wrażenie.

„Nieskończone baseny” już istnieją na świecie. Dotychczas wybudowane w tej technice baseny, wypełnione są wodą po brzegi. Jeśli taki basen zlokalizowany jest na dachu budynku, odnosimy wrażenie, że woda styka się z niebem. Jednak londyński projekt jest wyjątkowy.

Basen powstanie na dachu 55-piętrowego wieżowca Infinity London, na wysokości 220 metrów i zajmie całą powierzchnię dachu. Jego pojemność wynosić będzie 600 tys. litrów, a ściany i dno będą przeźroczyste, wszystko ma być wykonane z lanego akrylu. Takie rozwiązanie  sprawi, że pływający będą mieli wrażenie unoszenia się w niekończącym się zbiorniku wody, a widok z basenu będzie się roztaczał się na wszystkie strony.

Ciekawie zaplanowano wejście do basenu. Nie chcąc zaburzać wyglądu całości, projektanci zrezygnowali z zewnętrznych schodów. Zastosowano rozwiązanie wzorowane na wejściu do okrętu podwodnego, z dna będą wysuwały się spiralne schody, które obracając się wyniosą przez wodę chętnych do pływania.

Basen będzie wyposażony we wbudowany anemometr do monitorowania prędkości wiatru oraz będzie połączony z komputerowym systemem zarządzania budynkiem, który będzie regulował temperaturę basenu i zapobiegnie rozlewaniu się wody na ulice poniżej. Woda będzie ogrzewana za pomocą energii odpadowej z systemu klimatyzacji budynku.

Nie wiadomo jednak jaki wpływ na kąpiących będzie miała pogoda. W Londyn jest ona kapryśna, często pada i bywa zimno, a basen nie posiada w swoim projekcie żadnego zadaszenia. Prawdopodobnie ludzie po prostu będą pływać podczas deszczu, jak to ma miejsce w innych basenach tego typu.

Źródło zdjęć: compass-pools.co.uk (materiały prasowe)