Okapnik to element wykończeniowy elewacji, który nie tylko poprawia estetykę ale przede wszystkim chroni przed szkodliwym działaniem wody opadowej. Jednym z miejsc, gdzie koniecznie należy je montować są balkony i tarasy.

Okapnik zamontowany na balkonie chroni elewację przed jej niszczeniem. Jego zadanie to odprowadzanie wody opadowej z dala od elewacji, co zminimalizuje ryzyko powstawania zacieków na budynku oraz zapobiega wnikaniu wody do wewnętrznych warstw ociepleniowych.

Taras czy balkon powinien zachować estetykę przez wiele lat. Zagwarantuje to zastosowanie materiałów wysokiej jakości oraz wszystkich elementów systemów tarasowo-balkonowych w tym okapników, które zapewnią odporność konstrukcji na działanie czynników atmosferycznych, w tym wody opadowej. Okapniki służą do elastycznego i trwałego wykończenia brzegów oraz pozwalają na skuteczne odprowadzenie wody deszczowej z dala od budynku, co eliminują ryzyko konieczności remontu balkonu czy tarasu co kilka lat.

Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą uszkodzić budynek. Długotrwałe opady deszczu i zalegający śnieg mogą doprowadzić do podmakania elewacji oraz powstawania trwałych zabrudzeń. Aby tak się nie stało w newralgicznych miejscach należy zamontować okapniki, które zapobiegają takim zjawiskom.

Okapniki, odprowadzające wodę opadową z daleka od elewacji, powinno się montować nie tylko na tarasach i balkonach, ale także nad drzwiami i oknami, czy na cokołach budynku. W każdym miejscu, gdzie woda opadowa mogłaby może wniknąć w głąb elewacji domu.

Dzięki zastosowaniu listew okapnikowych można cieszyć się idealnym wyglądem elewacji budynku przez długie lata. Rezygnując z okapników, aby zaoszczędzić na realizacji elewacji, poniesiemy dużo wyższe koszty przy jej naprawie, która będzie konieczna duży szybciej i częściej niż w przypadku ich zastosowania.

Listwy okapnikowe z PCV charakteryzują się niższą ceną, wysoką jakością oraz bardzo estetycznym wyglądem. Bella Plast oferuje okapniki PCV serii BP14 do zastosowania podczas realizacji elewacji ociepleniowej budynku. Szczególnie polecamy nasz nowe wzory listew okapnikowych:

Listwy te gwarantują wykończenie dolnej krawędzi elewacji w bardzo precyzyjny sposób z użyciem minimalnej ilości tynku, co obniża koszt inwestycji.