Jak wynika z opublikowanego w grudniu 2021 dokumentu Komisji Europejskiej „Analiza krajowych długoterminowych strategii renowacji” tylko Polska nie dostarczyła Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków. Brak jej przyjęcia oznacza brak dostępu do środków finansowych z UE, które w przypadku Polski są ogromne.

Polska mogłaby zostać największym beneficjentem w UE w tym zakresie. Deklarowana kwota z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla naszego kraju to ponad 1,6 mld euro na działania związane z poprawą efektywności energetycznej.

Nie tylko Polska miała problemy z przygotowaniem tego dokumentu. W planowanym terminie, czyli do 10 marca 2020 r., w związku z sytuacją pandemiczną, krajowe Długoterminowe Strategie Renowacji nie trafiły do Komisji Europejskiej. Jednak 26 krajów zdążyło to zrobić do 1 października 2021 r. Mimo wagi dokumentu, który nie tylko przedstawia tempo renowacji budynków ale także m.in. system finansowania, wpływ na rynek pracy czy sposób wsparcia osób, których dotyczy ubóstwo energetyczne, Polska nadal nie przesłała go do Komisji Europejskiej.

W obecnej sytuacji kiedy ceny energii są bardzo wysokie i nadal rosną i dotyczy to zarówno energii elektrycznej, gazu jak i węgla kamiennego (najtańsze obecnie paliwo jakim jest węgiel w ciągu roku, zdrożało o 60%), termomodernizacja budynków jest najlepszym sposobem, wspierającym gospodarstwa domowe w ograniczaniu wydatków na energię.

Raport Politechniki Warszawskiej „Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu (niskiej emisji)” określa koszt użytkowania przeciętnego domu o powierzchni 125 m kw. wybudowanego w latach 80. XX wieku na ok. 5600 zł rocznie. Kompleksowa termomodernizacja pozwoliłaby zmniejszyć koszty użytkowania o 60%, do ok. 2300 zł rocznie. Dodatkowo, jak wynika z raportu „Impuls Dla Energii Polski” Konfederacji Lewiatan i Forum Energii opublikowanego w maju 2020 r., termomodernizacja budynków może stworzyć dodatkowo 85 000 miejsc pracy, co w kontekście decyzji rządu RP o zamykaniu kopalń ma ogromne społeczne znaczenie.

Długoterminowa Strategia Renowacji to klucz do ograniczania rosnących wydatków na ogrzewanie, do tworzenia dodatkowych tysięcy miejsc pracy i wreszcie do praktycznego zmierzenia się z problemem ubóstwa energetycznego – podkreśla Dorota Zawadzka-Stępniak, Dyrektorka Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan. Apelujemy o jak najszybsze przesłanie do Komisji Europejskiej Długoterminowej Strategii Renowacji oraz wdrożenie działań w niej przewidzianych.

Źródło: lewiatan.org