The Crystal to pierwszy poziomy drapacz chmur na świecie. Jest częścią powstającego właśnie w Chinach kompleksu Raffles City Chongqing. Być może w przypadku tego budynku nazwy wieżowiec czy drapacz chmur nie są odpowiednie. Może lepszym pomysłem jest nazywanie go podniebnym mostem (z ang. skybridge)?

The Crystal to budynek położony na czterech 250-metrowych wieżowcach. Dodatkowo jest połączony z kolejnymi dwoma 350-metrowymi wieżowcami, całości kompleksu dopełniają kolejne dwa 250-metrowe budynki, które nie mają podniebnego połączenia z pozostałymi.

Centrum Raffles City Chongqing stało się sławne już po zaprezentowaniu pierwszych wizualizacji. Gigantyczny kompleks, zaprojektowany przez studio Safdie Architects składa się z ośmiu wieżowców o łącznej powierzchni 1,12 miliona metrów kwadratowych. Mieścić się w nim mają przestrzenie mieszkalne, biurowe, hotelowe, usługowe jak i handlowe. Planowane zakończenie budowy to początek 2020 roku, koszt inwestycji nie jest znany.

Raffles City Chongqing powstaje w dystrykcie Yuzhong, na półwyspie stworzonym przez łączące się rzeki Jangcy i Jialing. Wyglądem ma przypominać chińskie statki żeglugowe z których kiedyś słynęło Chongqing, miasto w którym od 2013 r. budowany jest kompleks. Inwestycja ma stać się symbolem tego położonego w środkowych Chinach miasta, które stało się jedną z największych współczesnych metropolii,w jej granicach mieszka ponad 30 milionów osób.

Największym wyróżnikiem tej inwestycji jest The Crystal – poziomy drapacz chmur, który wygląda jak budynek położony na wieżowcach. Jego długość wynosi 280 metrów, szerokość 32,5 m, a wysokość 26,5 m, całość waży 40 tysięcy ton, w tym 12 tys. ton to szkło. Na zewnątrz budynku znajduje się około 3000 paneli szklanych i prawie 5000 paneli aluminiowych. Budynek powstawał w częściach. Cztery z nich były budowane bezpośrednio na szczycie wieżowców, trzy środkowe (podobnie jak dwa łączniki z wyższymi wieżowcami) zostały prefabrykowane, podniesione z ziemi i połączone z pozostałymi.

Przeszklone wnętrze The Crystal ma 15 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. W środku ma się znaleźć m.in. taras widokowy, ogród i 50-metrowy basen, a także bary, restauracje i podniebny klub. Konstrukcja jest lekko zakrzywiona, co ma gwarantować niesamowity widok na miasto.

Po co realizuje się takie pomysły jak  poziomy budynek na takiej wysokości? Odpowiedź wydaje się prosta, aby się wyróżnić. Ściganie się na budowę najwyższych na świecie wieżowców stała się obecnie niezwykle trudna, architekci i deweloperzy szukają więc innych możliwości ustanawiania rekordów. Powstają więc takie „wynalazki” jak najcieńszy wieżowiec, podziemny wieżowiec czy opisany powyżej poziomy wieżowiec.

Źródło zdjęcia: safdiearchitects.com