PROFILE DO SYSTEMÓW OCIEPLEŃ

BP19 Listwa PVC z siatką ozdobna „na rąbek”– innowacyjny sposób na kształtowanie elewacji

Listwa BP19 została zaprojektowana w celu uzyskania na powierzchni elewacji BSO typowych, znanych z techniki łączenia blach na tzw „rąbek” – identycznych zewnętrznych wzdłużnych bruzd.

Rozwiązanie to, wpisuje się idealnie w coraz to bardziej powszechny trend montowania blachy płaskiej łączonej „na rąbek” na elewacji budynków. Niefortunnie montaż blachy na ścianach budynków przysparza wielu problemów technicznych dla wykonawcy. Przede wszystkim jest to metoda zaczerpnięta z dekarstwa, wymaga zatem stosowania technik typowo dekarskich, które po pierwsze nie są tanie, zarówno z punktu widzenia droższych specjalistów jakimi są niewątpliwie dekarze, a także zdecydowanie droższych materiałów budowlanych i dużo bardziej skomplikowanej techniki wykonywania takiej elewacji. Jednak największe zastrzeżenia odnoszą się w tym przypadku do przygotowania podłoża dla blachy, którym są drewniane łaty, niekorzystne z powodu wypaczania się drewna i uzyskania dobrych parametrów izolacji termicznej z powodu montażu łat bezpośrednio do ściany budynku i braku miejsca na docieplenie już samych łat.

Rozwiązanie Bella Plast, listwa BP19 PVC z siatką ozdobna „na rąbek” pozwala na powierzchni elewacji uzyskać identyczny efekt wizualny, co łączenie blach na tzw „rąbek” jednak już bez całego szeregu ograniczeń i problemów typowych dla trudnej w obróbce i montażu blachy płaskiej „na rąbek”.

Stosowanie listwy BP19 pozwala w bardziej dostępny sposób kształtować widok elewacji i uzyskać dobry efekt ciekawszej architektury.

Listwa BP19 PVC ozdobna na rąbek pozwala dowolnie kształtować odległości między kolejnymi listwami, co nie jest możliwe w przypadku gotowych arkuszy blachy typu „na rąbek” gdzie odległość pomiędzy rąbkami (łączeniami blachy) jest stała i wynosi 51cm.

Warto również dodać, że stosując listwę BP19 eliminujemy zupełnie problematykę połączenia elewacji wykonaną metodą „lekka – mokra” BSO z tą częścią elewacji, gdzie zamontowana jest blacha „na rąbek”. Listwa BP19 gwarantuje jednolitość systemu na całym budynku.

Listwa BP19 PVC z siatką „na rąbek” uzyskała ochronę w Urzędzie Patentowym R.P.

NOWY DESIGN BELLA PLAST w dociepleniach budynków

Wśród rozwiązań w zakresie designu elewacji wprowadzony został system profili elewacyjnych Bella Plast w skład którego wchodzą listwy o nazwie BP19 oraz BP11 HTS.

Listwa BP19 stanowi kształt stojącego zewnętrznego rąbka o przekroju trójkąta, natomiast listwa BP11 HTS jest negatywem listwy BP19 czyli odwróconym rąbkiem także o przekroju trójkąta.

Obydwie listwy można stosować razem lub oddzielnie. Rozmieszczenie listew na powierzchni elewacji jest zupełnie dowolne – w zależności od przyjętego projektu elewacji.

Listwy BP19 i BP11 HTS mogą być montowane zarówno w pionie jak i w poziomie oraz w każdym innym położeniu np. naprzemiennie. Możliwości wynikające z zestawiania obydwu listew na powierzchni elewacji są bardzo szerokie.

Za pomocą listew BP11 HTS można uzyskać np. typowe poziome boniowanie w kształcie trójkątnego rowka, a za pomocą listew BP19 – pionowe (bruzdy) rąbki stojące – analogiczne – do widoku rąbka stojącego znanego z łączenia blach stalowych na tzw „rąbek”. Ciekawym efektem jest także elewacja z użyciem listew BP19 w formie „MATRIX” czyli pionowe odcinki o różnej długości położone w różnych odległościach od siebie. Na szczególną uwagę zasługuje także zastosowanie jednocześnie listwy BP19 i BP11 HTS (patrz strona 42) w położeniu pionowym, na zmianę – czyli raz listwa BP19 (rąbek stojący) a raz listwa BP11 HTS czyli rąbek wklęsły (bonia trójkątna).

Elewacja budynku jednorodzinnego z użyciem listwy BP19.

Elewacja budynku usługowego z użyciem listwy BP19. Efekt „MATRIX”.

Elewacja kompleksu hotelowego z użyciem listwy BP19.

Elewacja budynku wielorodzinnego z użyciem listwy BP19 oraz BP11 HTS.

Przykłady zastosowania listwy BP19 na elewacjach

Rozwiązania architektoniczne przedstawione w niniejszej Galerii nie są objęte prawami autorskimi i można je dowolnie adoptować do własnych projektów.