W Chinach otwarto najdłuższy na świecie szklany most, jego długość to 526 metrów. Most powstał w Qingyuan w prowincji Guangdong. Łączy brzegi rzeki Huangchuan Three Gorges, dawniej zwanej rzeką Lianjian. Jego budowa trwała trzy lata i kosztowała ok. 43 miliony USD.

Po otwarciu, most został wpisany do księgi rekordów Guinessa, gdzie zastąpił inny chiński most. Wcześniej rekordzistą był szklany most Hongya Valley w prowincji Hubei, o długości 488 metrów, otwarty w 2017 roku.

Szklane mosty w Chinach to hit. W ostatnich latach w państwie środka wybudowano aż 2300 mostów, zjeżdżalni, ścieżek i platform, które przyciągają ludzi przeszkloną podłogą i niezwykłymi wrażeniami z wizyty. Niestety wiele z tych obiektów zbudowano w pośpiechu, bez wystarczającej dbałości o bezpieczeństwo i zarządzanie, co obecnie skutkuje ich zamykaniem.

Atrakcje, które przyciągają tłumy turystów, nie tylko chińskich, ale z całego świata, zaczęły budzić wątpliwości, rozpoczto więc ich masowe kontrole. W ciągu zaledwie 1,5 roku, tylko w prowincji Hebei zamknięto 32 szklane mosty i ścieżki, a wkrótce ta liczba może się jeszcze powiększyć. Eksperci budowlani wskazują na konieczność uregulowania wymagań dotyczących materiałów budowlanych i projektów, a także limitu turystów na wszystkich funkcjonujących szklanych atrakcjach.

Przejście takim mostem, zawieszonym wysoko nad ziemią, to nie tylko niezwykłe przeżycie i niepowtarzalny widok, ale także test na odwagę i potężne uderzenie adrenaliny. Dla wielu osób to koszmar, który sięga do najgłębszych pokładów lęku, który trudno opanować. Chętnych jednak nie brakuje, jest ich nawet tak dużo, że chcąc pospacerować po takim moście, należy wcześniej zarezerwować bilet, ponieważ na większości obowiązują już limity wejść.

Nowy rekordowy most został zbudowany z przeźroczystego w 99,15% szkła, składającego się z trzech warstw o grubości 4,5 centymetra. Most jest przeznaczony dla pieszych, ale podczas otwarcia przejechały nim dwa samochody o wadze 4 ton, aby pokazać jego wytrzymałość. Jednorazowo będzie mogło na nim przebywać 500 turystów. Mosta posiada cztery tarasy widokowe, oferuje również możliwość skoku na bungee oraz zjazdu na linie.