GUS opublikował wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego za okres styczeń – maj 2017. Trwa świetna passa. W maju deweloperzy rozpoczęli budowę 10 676 lokali, to wynik tylko o 200 mieszkań mniej od rekordowego kwietnia 2016 r. Rekord ustanowili natomiast inwestorzy indywidualni, którzy rozpoczęli budowę 11 150 lokali. Patrząc na całość oznacza to wzrost aż o 56% w stosunku do maja 2016 r. W ciągu pięciu miesięcy bieżącego roku, rozpoczęto budowę 83,7 tys. lokali mieszkalnych co oznacza wzrost o 22% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Podobnie jest na rynku pozwoleń na budowę, co prognozuje sytuację na kolejne miesiące, a także określa optymizm inwestycyjny. Budujący domy na własne potrzeby otrzymali 11,3 tys. pozwoleń, a deweloperzy 11,9 tys. Oznacza to kontynuację rekordowych poziomów osiąganych od końca ubiegłego roku.

Gotowych mieszkań w maju, zostało oddanych do użytku około 6,3 tys., zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak i deweloperów. Od początku roku oddano do użytku już ponad 64 tys. lokali, co oznacza wzrost o 3% w stosunku do analogicznego okresu 2016 r.

Czy taki optymizm utrzyma się? Na razie nic nie wskazuje aby miało być inaczej. Sytuacja na rynku pracy powoduje, że Polacy coraz odważniej inwestują w nieruchomości. Rynkowi pomagają także obcokrajowcy, którzy kupują w Polsce coraz więcej mieszkań. Według oficjalnych danych, w 2016 roku kupili oni ponad 6,4 tys. mieszkań i lokali użytkowych, to o 24% więcej niż w 2015 r. Największą grupę stanowią Ukraińcy, następnie Niemcy i Brytyjczycy.

Szacuję się, że już wkrótce, Ukraińcy będą kupowali co piąte mieszkanie dostępne na rynku, ze względu na rosnącą imigrację. Spodziewać się można także dużych zakupów ze strony Niemców, Austriaków, Szwajcarów oraz Francuzów. Ci jednak kupują mieszkania pod wynajem, lub w kurortach wakacyjnych. Już obecnie, nad Bałtykiem, nawet 40% apartamentów kupują zagraniczni turyści. Jest to związane z korzystną cenami nieruchomości, niedrogim pobytem wakacyjnym w Polsce, jak również tym, że jesteśmy postrzegani jako bezpieczny kraj.

Obcokrajowcy najczęściej kupują drogie mieszkania, ceny za metr kwadratowy zaczynają się od 10 tys. zł w przypadku powierzchni wykończonej do wynajmu. Większość z nich trafia później na rynek wynajmu poprzez lokalnych pośredników. Z danych MSWiA wynika, że najwięcej lokali mieszkalnych i użytkowych cudzoziemcy nabyli na terenie województw mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Jeżeli chodzi o miasta, to największym zainteresowaniem wśród obcokrajowców cieszą się Warszawa i Kraków.