Polski rynek ociepleń szacuje się obecnie na ok. 40 mln mkw. ocieplonej powierzchni ścian rocznie, plasuje nas to na drugim miejscu w Europie. Więcej ociepleń wykonuje się tylko w Turcji, gdzie ocieplanych jest ok. 60 mln mkw. ścian (stosowany system ETICS chroni również przed ciepłem). Rynek niemiecki, który przez lata był większy od polskiego, przeżywa obecnie mały kryzys, 2016 rok zamknął z powierzchnią ok. 37 mln mkw., plasując się za polskim.

Systemy ETICS już na stałe wpisały się w budowlany krajobraz Europy. Metodę tą stosuje się już od 60 lat. Po raz pierwszy zastosowano ją na budynku mieszkalnym w 1957 roku w Berlinie. Do Polski, technologia dotarła pod koniec lat 80. Stosowane wówczas systemy ociepleń nie spełniają jednak współczesnych norm. Obecnie obowiązujące poziomy współczynników przenikania ciepła ścian nowych domów są znacznie wyższe i cały czas rosną. Od 2017 parametr ten może wynosić maksymalnie 0,23 W/m²K, od 2021 roku będzie to już 0,2 W/m²K.

Jeszcze w latach 90. ocieplenie miało przede wszystkim zwiększyć energooszczędność ścian. Obecnie równie ważna jest estetyka elewacji, bezpieczeństwo pożarowe, odporność na uszkodzenia, trwałość, jak również ekologiczność stosowanych materiałów. Współczesna, odpowiednio wykonana i eksploatowana elewacja, zwykle wymaga odnowienia dopiero po 20 latach.

Na wielkość polskiego rynku, którego wartość w 2020 roku ma osiągnąć 4,5 mld zł (w 2015 roku – 3,9 mld zł, wg PMR), ma wpływ duża skala docieplań. Modernizacji wymagają ocieplenia wykonane w latach 90., które nie spełniają dzisiejszych wymogów energooszczędności. Ocieplenia zostały wykonane dobrze, ale wymagania, standardy i jakość materiałów była inna. I to jest obecnie poprawiane.

Na tle Europy, rynek polski wyróżnia się nowoczesną, na pewno nie gorszą od zachodniej, technologią, dynamicznym rozwojem oraz wysoką konkurencyjnością, dzięki której klienci mają duży wybór oraz atrakcyjną cenowo ofertę. Jednak przy decyzji, o wyborze produktów konkretnej firmy, warto zwracać uwagę na aprobatę techniczną wydawaną przez Instytutu Techniki Budowlanej, która określa specyfikę własności użytkowych wyrobów budowlanych do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków.