Ostatni weekend (29-30.01.2022) nie należał do spokojnych. Pogoda w całym kraju była fatalna, wiało niezwykle silnie, na nizinach do 100 km/h (Łódź) a w górach np. na Śnieżce 191 km/h. Strażacy interweniowali ponad 20.000 razy, dziesiątki uszkodzonych budynków, dziesiątki uszkodzonych samochodów, setki połamanych drzew, 681 tysięcy odbiorców bez prądu, 13 ofiar – w tym jedna śmiertelna. Niż „Nadia” okazał się niszczycielski w skutkach i długotrwały.

Ucierpiały także ocieplenia budynków. W Mysłowicach i w Warszawie oderwała się cześć elewacji z budynków wielorodzinnych.

Niestety przy okazji tych katastrof budowlanych odsłonięta została ukryta prawda w jakości wykonania elewacji. Płyty styropianowe klejone na „placki” bez ramki obwodowej klejowej – już na pierwszy rzut oka wyraźnie widać, że nie została ona wykonana i łączna powierzchnia kleju na jednej płycie styropianowej nie przekracza obowiązkowych 40% powierzchni płyty.

Na poniższych zdjęciach trudno także wypatrzeć odpowiedniej ilości łączników mechanicznych (dyblów) do mocowania płyt. Każda płyta styropianowa powinna zostać zamocowana min 2 szt dybli (4 szt./1 mkw) , a płyty w narożu budynku w odległości od naroża do 1,5 m  min 6 sztukami/1 mkw.

Oczywiście dalsza analiza wyjaśni szereg  równie istotnych spraw związanych z jakością materiałów budowlanych i z jakością wykonania elewacji.

Warto podczas prac montażowych elewacji dociepleniowej rozważyć ryzyko jakie niesie ze sobą niska jakość wykonania. Każde odstępstwo od normy czyli unijnej zharmonizowanej specyfikacji technicznej dla systemów ETICS w wyprawami tynkarskimi (External Thermal Insulation Composite System with rendering) opisanej szczegółowo w  unijnym dokumencie EAD – European Assessment Document nr 040083-00-0404 (zastąpił tzw ETAG004) może zakończyć się tragicznie. Ucierpieć mogą ludzie lub mienie. Spadająca tak duża połać elewacji waży setki kilogramów i jest śmiertelnym zagrożeniem dla przechodniów.