Wybór Kataru na organizatora Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku od początku był kontrowersyjny. Kraj jest bardzo bogaty i stać go na przygotowanie takiej imprezy, jednak inne aspekty, w tym sportowe, przemawiały przeciw jego kandydaturze. Przeciwnicy zorganizowania tu Mistrzostw, podkreślali przede wszystkim, że w temperaturach jakie panują w tym kraju, nie da grać się w piłkę nożną na wysokim poziomie.

Zwycięstwo Kataru od początku było wiązane z licznymi nieprawidłowościami i oskarżeniami o korupcję. Mimo że zarzuty potwierdzono, a za przyjęcie łapówek odwołano i aresztowano licznych przedstawicieli władz związków piłkarskich, organizacji nie przeniesiono do innego kraju. Problem temperatury próbowano rozwiązać budując klimatyzowane stadiony. Okazało się to jednak zadaniem niewykonalnym. Ostatecznie rozegranie Mistrzostw przesunięto na zimę 2022 r., co nie do końca jest na rękę wielu federacjom narodowym, ale termin został zaakceptowany.

Okazało się jednak że to nie koniec kłopotów. A te nadeszły z zupełnie innej strony. Organizacja Human Rights Watch zarzuciła firmom wykonawczym, że pracownicy budujący stadiony, są zmuszeni do pracy w ogromnym skwarze, zagrażającym ich zdrowiu i życiu (w sierpniu bieżącego roku temperatury często przekraczały 40 stopni Celsjusza). Katar nie mógł pozostać obojętny na zarzuty, jego straty wizerunkowe już są ogromne, musiał więc znaleźć rozwiązanie.

Problem rozwiązano, robotnicy pracują w specjalnych skafandrach obniżających temperaturę wokół ich ciała. To ciekawy pomysł, pozwalający na nowe spojrzenie przy prowadzeniu inwestycji w gorącym klimacie. Skafander ma kolor niebieski, jest wyposażony w kask oraz maskę z szerokim wizjerem osłaniającym całą twarz. Podobno pozwala on obniżyć temperaturę bezpośredniego otoczenia pracownika aż o 15 stopni. Rozwiązanie zastosowane w skafandrze bazuje na chłodnej wodzie, którą pochłania polimer. Jest ona tłoczona w kanalikach wewnątrz ubrania, co schładza użytkownika. Wydajność systemu jest imponująca, bo pozwala używać go bez przerw lub wymiany wody nawet przez kilka godzin.

Za przygotowanie kombinezonów odpowiada brytyjska firma TechNiche. Budujący zakupili i rozdysponowali między załogami już 3,5 tys. takich strojów. Szacuje się, że do mistrzostw areny sportowe przygotowuje 26 tys. pracowników, trzeba więc jeszcze trochę tych strojów kupić. Ale może to wreszcie koniec kłopotów z organizacją jednej z najwiekszych imprez sportowych na świecie.