Zamiast tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego coraz częściej stosuje się wyłożenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi, czyli tzw. suche tynki. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest znacznie szybsza realizacja oraz wysoka estetyka takich ścian. Tynk tradycyjny, w zależności od grubości warstwy, potrzebuje „odleżeć” od kilku dni do nawet kilku tygodni, zanim można kontynuować prace.

Każdy z nas chce mieć gładkie, równe i wypoziomowane ściany mieszkania ponieważ wpływa to nie tylko na jego postrzeganie, ale jest ważne również przy ozdabianiu i meblowaniu mieszkania. Krzywe ściany skutecznie mogą uniemożliwić równe ustawienie mebli, czy zawieszenie elementów ozdobnych, nie mówiąc już, że przy równych krawędziach mebli dobrze widać „falowanie” ściany.

W nowym budownictwie ten problem występuje rzadko, jeżeli jednak kupujemy dom/mieszkanie na rynku wtórnym, np. w kamienicy sprzed 100 czy więcej lat, ale też lokal mieszkalny z lat 1950-1980, jakość ścian pod względem ich wypoziomowania czy równości nie spełnia współczesnych wymagań. Ściany nie tylko nie mają jednolitej tekstury, ale są nierówne, falują oraz nie trzymają pionu ani kąta prostego w narożnikach. Konieczne jest wtedy wyrównanie ścian. Można to zrobić wykorzystując tynki tradycyjne. Zakłada się jednak, że stosowanie zapraw tynkarskich, wyrównujących, warto stosować, kiedy odchylenia nie przekraczają 2-3 cm. Większe zaleca się wyrównywać materiałami arkuszowymi, czyli m.in płytami g-k.

Wyłożenie ścian płytami g-k to elegancka alternatywą dla tynkowania ścian, ale to nie jedyne ich zastosowanie. Podczas remontu, czy wykończenia mieszkania można z nich tworzyć elementy dekoracyjne, np. podwieszane sufity, proste lub o złożonej formie geometrycznej (np. z owalem), elementy konstrukcyjne, np. ścianki działowe, można z nich także wykonać np. zabudowę wnęk, praktyczne półki lub ukryć pod nimi rury, które nie dodają estetyki mieszkaniu.

Problemem który może wstąpić przy korzystaniu z płyt g-k są nieestetyczne pęknięcia pojawiające się na łączeniu płyt. Często są one wynikiem niedociągnięć podczas realizacji robót, ale wynikają także z właściwości fizycznych poszczególnych elementów. Płyta g-k inaczej się odkształcają pod wpływem zmian wilgotności i temperatury we wnętrzu, niż otynkowana ściana. Inna „praca” poszczególnych elementów konstrukcji może właśnie spowodować powstawanie pęknięć i zarysowań, niekiedy niewielkich, czasami jednak dość widocznych. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie kątowników podczas wykonywania połączeń dwóch płyt gipsowych w narożach. Wzmocnią one i pozwolą na estetyczne wykończenie takiego połączenia.

Bella Plast oferuje pełny zestaw profili do zabudowy gipsowo-kartonowej. Pozwalają one nie tylko na estetyczne łączenie płyt g-k, ale również estetyczne „zamykanie” płyt np. w miejscu gdzie łączy się ona z ościeżnicą okienną, uzyskanie owalnych krawędzi (dla bezpieczeństwa, np. w pokoju dziecka) i oczywiście znacznego wzmocnienia takich łączeń. Profile są odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w zastosowaniu, na wymiar można je docinać nożyczkami.

Przy wykonywaniu połączenia płyty g-k kątowniki Bella Plast są nie do zastąpienia!