Znaczna część domów w Polsce nadal jest nieocieplona lub niedostatecznie ocieplona. Ich zapotrzebowanie na energię cieplną jest więc większe, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie i większą emisją CO2 do atmosfery. To wyzwanie z którym musimy zmierzyć się, ponieważ nie tylko wymaga tego UE, ale jest to także nasz własny interes. Ocieplony dom to nie tylko niższe wydatki na energię, ale i zdrowsze środowisko w którym żyjemy, a to wartość nie do przecenienia. Rozwiązaniem tego problemu jest termomodernizacja.
Unia Europejska bardzo mocno angażuje się ideą zrównoważonego rozwoju. Dbając o jakość środowiska i zasoby naturalne, które wyczerpują się w szybkim tempie, KE nakłada obowiązki ograniczające energochłonność w gospodarce. W zakresie wymogów dotyczących energii w budynkach i standardów termoizolacyjności bardzo duża zmiana nastąpiła w 2014 roku. Wprowadzono wówczas wymogi związane z termoizolacyjnością przegród budowlanych i zaostrzono kryteria dla współczynnika przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne: ściany, okna, stropodachy itp. W 2014 roku wyznaczono także dwa kolejne progi do spełniania tych wymogów i wytyczono kolejne etapy na 2017 i 2021 rok.
Nowe Warunki Techniczne obowiązujące od 2021 roku sprawiają, że budynki będą lepiej kumulować ciepło i staną się tańsze w utrzymaniu, szczególnie w sezonie grzewczym. Aby spełnić nowe wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła U, trzeba stosować grubszy materiał izolacyjny dla budynków nowych i odnawianych. Jednak zmiany te nie wpływają na metody realizacji elewacji ociepleniowej. Nadal jednym z najpopularniejszych sposobów izolacji ścian zewnętrznych jest tzw. metoda lekka-mokra.
Metoda lekka-mokra (w nomenklaturze unii europejskiej stosuje się nazwę BSO – bezspoinowe systemy ociepleń, z angielskiego ETICS – a heat-insulating composite heat cladding system) to najlepszy, biorąc pod uwagę dostępność i doświadczenie wykonawców, sposób montażu oraz możliwe do użycia komponenty. W przypadku systemów ETICS parametry użytkowe fasady są uzyskiwane dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości chemii budowlanej, listew elewacyjnych i siatek zbrojących, jak również materiału izolacyjnego, którego mechanika odgrywa kluczową rolę. Uzyskany efekt – komfort termiczny, akustyczny i dobrej jakości powietrze – ma przełożenie na jakość życia mieszkańców i budżet domowy.
Przegrody zewnętrzne i okna generują bardzo duże straty energii, co jest wiedzą powszechną. Stosujemy więc odpowiedniej jakości stolarkę okienną oraz ocieplamy ściany, niestety efekt często okazuje się niewystarczający. Wynika to z tego, że przeważnie nie jesteśmy świadomi lub bagatelizujemy fakt, że bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie dopasowanie poszczególnych produktów do siebie. Wszystkie elementy systemu ETICS muszą ze sobą współgrać, a to zapewnia odpowiednie ich łączenie oraz zamknięcie w kompletny system. Zagwarantują to nam listwy elewacyjne, które wyeliminują powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie ciepło ucieka na zewnątrz oraz zabezpieczą poszczególne warstwy elewacji przed uszkodzeniem, szczególnie działaniem wody opadowej.
Listwy elewacyjne do systemów dociepleń nie tylko gwarantują zachowanie wymaganych wymiarów elewacji, odpowiednio równej powierzchni i prostych krawędzi (co jest przedmiotem odbioru technicznego), ale także powodują, że elewacja uzyskuje trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Listwy elewacyjne spajają wszystkie warstwy elewacji: okładzinę termiczną, klej, siatkę i tynk – w jeden trwały zamknięty w tworzywie PVC obszar bez możliwości wnikania wody pomiędzy poszczególne warstwy elewacji, co zapobiega obniżeniu się jej jakości i niekorzystnym zjawiskowom wewnątrz systemu. Zabezpieczają w ten sposób elewację przed uszkodzeniem, ale równiez przed pogarszaniem się jej parametrów izolacyjnych, czyli najważniejszej funkcji elewacji ociepleniowej.