Słynny krakowski „Szkieletor” czyli dawny biurowiec Naczelnej Organizacji Technicznej, którego budowa rozpoczęła się w 1975 roku, wreszcie został przebudowany. Stał się elementem kompleksu biurowców Unity Centre – górującą nad miastem wieżą Unity Tower i najwyższym budynkiem w Krakowie. Inwestycja wprawdzie nie jest jeszcze ukończona, ale pozostały do wykonania już tylko drobne prace wykończeniowe, które zostaną wykonane do końca miesiąca.

Historia biurowca przy Rondzie Mogilskim w Krakowie sięga lat 60. XX w., kiedy opracowano projekt nowego wieżowca. Jego budowę rozpoczęto w 1975 r., ale nigdy jej nie ukończono. Wzniesiono tylko szkielet budynku, który przez 45 lat psuł panoramę miasta, stają się jednym z jego symboli. Sytuację próbowano rozwiązać, ale kolejni właściciele, którzy próbowali wykorzystać tę stalową konstrukcję, z różnych przyczyn poddawali się, aż do teraz.

Obecnie „Szkieletor” stał się Unity Tower, najwyższym budynkiem kompleksu Unity Centre i Krakowa. Biurowiec o wysokości 102,5 m posiada 27 kondygnacji naziemnych oraz dwie podziemne. Całkowita powierzchnią do wynajęcia to ok. 16 500 m². Na 26 piętrze budynku dostępny będzie taras widokowy z restauracją. Oprócz Unity Tower, w skład kompleksu Unity Centre wchodzą jeszcze cztery budynki – 6-, 8-, 9- i 10-piętrowy oraz ogólnodostępny bulwar miejski, spinający całość, gdzie przewidziano miejsce na restauracje, kawiarnie, przestrzenie ekspozycyjne, usługi i drobny handel. Cała inwestycja ma zostać zakończona w II kwartale 2021 r.

„Szkieletor” zmienił się w Unity Tower i wreszcie przestał straszyć swoim wyglądem. Nowy budynek już nawet zaczął być oświetlany nocą, rozświetlając wieczorną panoramę miasta. To jeszcze nie efekt końcowy, bo jak wspomnieliśmy, wciąż trwają prace wykończeniowe, ale finał już blisko.

Źródło: unitycentre.pl