Termomodernizacja domu to korzyść dla jego mieszkańców – poprawa komfortu cieplnego, niższe rachunki, mniejsza emisja gazów cieplarnianych itp. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie, dlatego dziś zajmiemy się innym aspektem tej inwestycji, przyjaznością dla przyrody i korzyściami z tego wynikającymi dla ludzi.

Nadchodzi lato, a wraz z nim pojawiają się komary. Jak uciążliwy to owad, wiemy wszyscy, ale tylko niektórzy zdają sobie sprawę, że jest naturalny i skuteczny środek na ich zwalczanie – to niewielki ptak jerzyk. Komary można oczywicie zwalczać chemicznymi opryskami, ale są one znacznie mniej skuteczne i bardziej szkodliwe dla wszystkich, nie tylko tych owadów. Dobrym sposobem na ograniczenie liczby lub nawet całkowite pozbycie się komarów jest montaż budek lęgowych dla jerzyków na elewacji budynku.

Jerzyki to średniej wielkości ptaki, które zamieszkują prawie całą Europę, część Azji i północną Afrykę. Świetnie sprawdza się w walce z dokuczliwymi komarami, w ciągu doby jeden jerzyk potrafi zjeść ich nawet 20 tysięcy. To oznacza, że w okresie, w których jerzyki przebywają na terenie Polski każdy z tych ptaków potrafi zjeść nawet 2,5 miliona komarów. To czyni je najlepszym i co ważne, całkowicie naturalnym rozwiązaniem problemu komarów. Zaletą jest również to, że insekty unikają miejsc, w których znajdują się gniazda tych ptaków, więc oprócz usuwania komarów, ich budki lęgowe działają również odstraszająco.

Jerzyki najczęściej mieszkają w otworach wentylacyjnych – zarówno w blokach z wielkiej płyty, starych kamienicach i domach. Wcześniej zamieszkiwały szczeliny skalne, ale przystosowały się do życia w miastach. Niestety, populacja jerzyków w Polsce, z roku na rok jest coraz mniejsza, czemu w dużej mierze winna jest termomodernizacja. Ocieplając budynki zamyka się otwory wentylacyjne eliminując siedliska lęgowe tych ptaków. 

Oczywiście, nie chodzi o to aby przestać zabezpieczać wentylację, której sprawność jest bardzo ważna, ale o to, aby przy okazji modernizacji/realizacji elewacji ociepleniowej zadbać o inne miejsce lęgowe dla ptaków. Takie, które nie jest uciążliwe dla mieszkańców budynku i w którym ptaki mogą czuć się bezpiecznie.

Przykładem może być warszawska Praga-Południe, gdzie na elewacjach wyremontowanych budynków komunalnych przy ul. Lubelskiej i Skaryszewskiej, umieszczono kilkanaście budek lęgowych dla jerzyków. Zamontowano je, kiedy stwierdzono obecność ptasich gniazd. To dobry przykład tego, jak remontować i ocieplać budynki. Symetrycznie rozmieszczone budki są tutaj ogromnym plusem nie tylko w walce z komarami , ale i ciekawym uatrakcyjnieniem architektury – koszt niewielki, a pożytek ogromny. Osoby mieszkające w blokach, którym dokwaterowano jerzyki podają, że nie mają problemów z uciążliwymi owadami.

Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU nr 92, poz. 880, z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Środowiska z 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt (DzU nr 220, poz. 2237) określa jerzyki jako gatunek ściśle chroniony – obowiązuje zakaz niszczenia ich siedlisk. Niestety, przepisy te są częste łamane. Realizując elewację ociepleniową naszego domu, pomyślmy o tych jakże pożytecznych ptakach i zadbajmy o nie, z korzyścią dla wszystkich. 

Źródło zdjęć: facebook.com/PorozumienieDlaPragi